Na Haiti za sluncem, bílými plážemi a koupáním
15.01.2010 07:30
Katastrofální zemětřesení na Haiti zasáhlo zemi, která je nejen evropským turistům téměř neznámá. Cizince odstrašují už desítky let chudoba, občanské války a krvavé bitvy band o moc. Jiskřičky naděje pro turistiku na západě ostrova Hispaniola přesto jsou.
Na první pohled to může vypadat až podivně, ale na Haiti přijede každý rok podle oficiálních statistik zhruba 900 tisíc zahraničních návštěvníků. Z toho je třetina vystěhovaných Haiťanů a asi 600 tisíc turistů, kteří připlují na výletních parnících, píše magazín Der Spiegel.
Turisty luxusní lodě vyloží na soukromém poloostrově Labadee na severu země. Pasažéři parníků pak stráví den v přísně střežené zátoce, kde plavou, sluní se či se prohánějí na vodních skútrech. Se západem slunce se vracejí do svých kajut, přičemž s obyvateli jedné z nejchudších zemí světa nepřijdou vůbec do styku. Tedy až na zhruba 300 příslušníků domorodého personálu.
Dnes nemá Haiti cestovatelům moc co nabídnout. Turistická branže v zemi je už desítky let v troskách.
Kdysi tomu přitom bývalo jinak. Hlavně idylické pláže východní Hispanioly lákaly ročně statisíce turistů včetně nejrůznějších celebrit a prominentů. Zmiňme alespoň Micka Jaggera, Jackie Onassisovou nebo Grahama Greena.
Vedle slunce a moře přitahovaly návštěvníky rituály voodoo, kreolská kuchyně anebo samotná metropole Port-au-Prince, údajně jedno z nejvíce vzrušujících měst severoamerického kontinentu.
Koncem 80. let minulého století, po puči proti diktátorům Duvallierům - "Papa Doc" Francois a "Baby Doc" Jean-Claude - se karibská idyla propadla do anarchie a občanské války. Roku 1994 vyvrcholila nestabilita v zemi další intervencí USA, jež opět nastolily vládu Jeana-Bertranda Aristidea.
Loni propagoval Haiti jako turistický cíl americký exprezident Bill Clinton, tentokrát v roli zvláštního vyslance OSN. "I love this place," pravil v Cap-Haiitien, druhém největším městě země na severním pobřeží.
Clinton prý vidí velký turistický potenciál země.
Současně inicioval stavbu letiště na severu země, kde je nejvíce historických a kulturních pamětihodností. Na letiště krátce poté přislíbila 30 milionů dolarů Venezuela.
Turisté by na severu byli dále od loupeživých a zabijáckých band i od obávaných slumů v Port-au-Prince. Vlády USA, Kanady nebo Německa v uplynulých měsících trochu zmírnily varování před cestami na Haiti.
Dokud se ale země nestane stabilnější a bezpečnější, může si o masovém turismu nechat jen zdát. Image země jako možné turistické destinace je zatím strašlivá.
Přesto jsou už místa, jež doporučuje třeba Lonely Planet. Patří mezi ně i pláž Cormier Plage na severním pobřeží.
Dále doporučuje hudební scénu v hlavním městě, citadelu Laferrere, přístavní město Jacmel nebo národní park la Visite. V lednu a únoru se v reji karnevalu ocitá město Jacmel. Druhý měsíc v roce se karnevalové veselí přesouvá také do metropole. Po zemětřesení však v Port-au-Prince vládne všechno jiné než dobrá nálada.
Jako z jiného světa může znít tradované tvrzení, že dovolenou v Karibiku kdysi "vynalezly" Kuba a Haiti.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.