Summit v Lisabonu
NATO má novou strategii. Rozevírá protiraketový deštník
19.11.2010 21:21 Aktualizováno 19.11. 22:30
Americký prezident Barack Obama na summitu NATO v Lisabonu prohlásil, že se organizace poprvé dohodla na systému protiraketové obrany, který bude krýt území všech 28 členských zemí Severoatlantické aliance.
"S radostí oznamuji, že vůbec poprvé jsme se dohodli na rozvoji systému protiraketové obrany, který je s to dostatečně pokrýt evropské území NATO a jeho obyvatelstvo, stejně jako Spojené státy," citovala Obamu agentura AFP.
"Systém nabízí úlohu pro všechny naše spojence. Reaguje na hrozby dneška," řekl dále o záměru Obama. "Těšíme se na sobotní jednání s Ruskem, se kterým bychom chtěli rozvinout spolupráci i v této oblasti, protože čelíme mnoha podobným hrozbám."
Součástí protiraketového systému mají být antirakety Spojených států a také radar umístěný v Evropě. Země NATO do propojení existujících protiraketových systémů se systémem americkým investují asi 200 milionů eur (asi 4,9 miliardy korun).
Lisabonský summit jako mezník
Systém má být vybudován v několika fázích. Od roku 2011 by se do oblasti Středozemního moře měly dostat první antirakety na lodích. Na pevnině by pak antirakety měly být rozmístěny od roku 2015 v Rumunsku a od roku 2018 v Polsku. Spojené státy by také rády umístily radar do Turecka.
Činitelé NATO již dříve uvedli, že protiraketový systém by měl sloužit především jako obrana před raketovým nebezpečím z Blízkého východu, zejména z Íránu.
Americký prezident také pochválil pokrok učiněný během prvního dne a vyjádřil přesvědčení, že lisabonský summit bude "mezníkem". Dále uvedl, že v sobotu se jednání NATO soustředí zejména na situaci v Afghánistánu.
Obama rovněž řekl, že členské země Severoatlantické aliance podporují novou americko-ruskou smlouvu START o snižování počtu strategických jaderných zbraní, kterou letos na jaře v Praze podepsaly USA a Rusko. Vedoucí představitelé NATO prý dali jasně najevo, že ratifikace smlouvy by posílila alianci a zvýšila evropskou bezpečnost. "Nikdo si není více vědom potřeby bezpečné a demokratické Evropy než naši spojenci ve střední a východní Evropě," prohlásil americký prezident.
Obamova administrativa považuje ratifikaci STARTu americkým Senátem za klíčovou a pokusí se o ni ještě před koncem roku. Zda ale smlouva Senátem projde, není zdaleka jisté. V úterý se o možnosti ratifikace smlouvy skepticky vyslovil druhý nejvýše postavený republikán v horní komoře Kongresu John Kyl, jehož postoj ke smlouvě se považuje za klíčový.
Ke schválení dokumentu je v Senátu USA potřeba alespoň 67 hlasů. Demokraté jich nyní mají 59. Od Nového roku, kdy Kongres poprvé po volbách zasedne v novém složení, jich budou mít se dvěma nezávislými senátory 53 a ratifikace smlouvy tak pro ně bude ještě složitější. Kongres nyní jedná naposledy ve starém složení.
Nová smlouva START snižuje během příštích sedmi let stav strategických zbraní zhruba o třetinu, z nynějších 2200 hlavic na 1550 na každé straně. Rozšiřuje také možnosti ověřování stavu jaderných arzenálů.
Nečas: Do protiraketového štítu se zapojíme
Česká republika se zapojí do budoucí protiraketové obrany Severoatlantické aliance, která by měla pokrýt celé území bloku. Vyplynulo to ze slov českého premiéra Petra Nečase na summitu. Za minimum, kterým by Česká republika mohla přispět, je podle Nečase umístění střediska včasného varování na českém území.
"Musím říci, že Česká republika jako dlouhodobý obhájce tohoto projektu vítá jakýkoliv pokrok v tomto směru. My jsme vždycky podporovali myšlenku vybudování protiraketového štítu. Teď v rámci Severoatlantické aliance by to byl skutečně štít, který bude chránit celé území aliance postupně," podotkl český premiér.
"Musím říci, že považuju tu účast v podobě střediska včasného varování za jakési minimum. Určitě budeme chtít širší zapojení," nastínil české ambice na budování štítu Nečas. Mimo jiné zmínil oblast vojenského výzkumu.
"Dovedu si představit i středisko, které bude mít významnější vliv na systém řízení, velení a získávání informací v rámci protiraketové obrany. Že to nebude pouze malé středisko s několika počítači, ale mohlo by to být skutečně i větší středisko," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.