Někteří zákonodárci v USA chtějí zákon proti WikiLeaks

Zahraničí
18. 12. 2010 10:18
Administrativa prezidenta Baracka Obamy zkoumá, zda je podle stávajících zákonů možné obvinit spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange z trestných činů.
Administrativa prezidenta Baracka Obamy zkoumá, zda je podle stávajících zákonů možné obvinit spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange z trestných činů.

Někteří američtí zákonodárci, včetně vedení senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb, požadují schválení přísnějších zákonů, které by umožnily snáze zakročit proti serverům typu WikiLeaks. Ten již několik týdnů zveřejňuje tajné depeše amerických diplomatů, což vyvolává pobouřené reakce v USA i jinde ve světě.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder již dříve uvedl, že administrativa prezidenta Baracka Obamy zkoumá, zda je podle stávajících zákonů možné obvinit spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange z trestných činů. Úřady prověřují mimo jiné možnost obvinit Assange ze spiknutí.

Někteří zákonodárci jsou všakpřesvědčeni, že stávající zákony jsou příliš zastaralé a příliš měkké, aby mohl být Assange obviněn, a požadují proto změnu.

Američtí žalobci sice například podle zákona o špionáži z roku 1917 nebo zákona o počítačových podvodech z roku 1986 v minulosti obvinili původce úniků a hackery, nikdy ale příjemce uniklých dokumentů za to, že je poskytl někomu jinému. Assange v takovém případě chrání první dodatek americké ústavy, který zaručuje svobodu slova.

Assange je v současnosti v Británii, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Švédska. Tam je vyšetřován pro podezření ze sexuálních deliktů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Trump byl evakuován z galavečeře s novináři poté, co v budově zazněla střelba

Zahraničí
Aktualizováno: 26. 4. 2026 07:45
ilustrační fotografie

V Pásmu Gazy zničeném válkou se konala hromadná svatba 150 párů

Zahraničí
25. 4. 2026
ilustrační obrázek

Trump zrušil cestu americké delegace do Pákistánu, kde měla jednat o míru

Zahraničí
25. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ