Bin Ládinův řidič Sálim Ahmad Hamdan se po vynesení čtvrtečního rozsudku zvláštního vojenského soudu na americké vojenské základně Guantánamo šťastně usmíval. Dostal trest vězení v trvání pěti a půl roku, a z toho si už pět let a jeden měsíc odpykal ve vyšetřovací vazbě. Vzhledem k nejméně 30 letům, které požadovala obžaloba, měl skutečně důvod k úsměvu.
Od Hamdana to ale zřejmě nebyla vyzývavost nebo provokace: po vynesení rozsudku se ještě jednou omluvil "všem nevinným lidem", kterým jeho námezdní služba u al-Kajdy ublížila.
"Navzdory systému nakonec přece jen zvítězila spravedlnost," prohlásil Hamdanův civilní obhájce Charles Swift.
Zatím není zřejmé, zda se vojenští žalobci proti výši trestu odvolají. Pozorovatelé se však shodují na tom, že tento "lehký" proces byl jen zkušební vlaštovkou s cílem zjistit, jak budou soudci a porotci reagovat na argumenty žalobců z Pentagonu, a ti se pak budou moci náležitě připravit na další, podstatně závažnější a komplikovanější případy.
Hamdan by tak podle svého advokáta měl být propuštěn za čtyři měsíce a 22 dní. Zástupci žaloby ale okamžitě naznačili, že by to tak být nemuselo: vláda může všechny "nepřátelské bojovníky" na Guantánamu zadržovat po neomezenou dobu, dokud bude trvat válka s terorismem. Po odpykání trestu by tudíž Hamdan dále mohl zůstat vězněm Guantánama.
Právní poradci obhajoby se však domnívají, že by takový postoj byl neúnosný. Jemenec Hamdan byl totiž uznán vinným pouze z materiální podpory terorismu a soudem výslovně označen za "malou rybu". Podle obhájců je málo pravděpodobné, že by za této situace mohl být po odpykání trestu znovu označen za vysoce nebezpečného "nepřátelského bojovníka", kterého je třeba nadále zadržovat.
Právník David Remes, který zastupuje 15 jiných vězňů z Guantánama, považuje rozsudek za políček administrativě prezidenta George Bushe. "Vybrali si tento případ jako zkušební proces. Nedokázali si ani představit, jak rázného odmítnutí se jim od justice dostane," řekl.
Šéfporadce obhajoby guantánamských tribunálů plukovník Steve David míní, že žalobě se především nezdařila její strategie spojovat Hamdana s teroristickými útoky z 11. září 2001. "Vláda se pokusila vyvolat emoce poroty. To nezafungovalo," řekl. Porotu tvoří šest důstojníků armády, pět mužů a jedna žena, jmenovaných Pentagonem.
Obhájci už podali stížnost proti tomu, aby si Hamdan jako odsouzený odpykával trest na Guantánamu, kde jsou drženi jen podezřelí. Zatím lze podle nich jen těžko předvídat, jak administrativa k případu přistoupí, včetně případného dalšího zadržování Hamdana po odpykání zbytku trestu. Mnozí ale poukazují na to, že za pět měsíců už bude ve Washingtonu jiná administrativa. Oba hlavní kandidáti na prezidentský úřad se vyslovili pro zrušení guantánamské věznice. Neupřesnili jen, co by se mělo stát s jejími současnými 265 vězni.
Foto: AP