Obama a Si: V řešení jaderné otázky se shodneme

Zahraničí
1. 4. 2016 08:00
Setkání představitelů Číny a USA během summitu o jaderné bezpečnosti.
Setkání představitelů Číny a USA během summitu o jaderné bezpečnosti.

Prezidenti Spojených států a Číny Barack Obama a Si Ťin-pching se v rámci dvoustranného jednání shodli na posílení spolupráce v otázce jaderné bezpečnosti a na prosazování systému nešíření jaderných zbraní. Uvedl to tajemník čínského ministra zahraničí. Oba prezidenti se setkali na okraj dvoudenního jaderného summitu ve Spojených státech.

"Prezidenti obou zemí měli otevřenou a důkladnou výměnu názorů na řadu otázek...a dospěli k důležité shodě. Setkání se neslo v pozitivním duchu, bylo konstruktivní a plodné," řekl spolupracovník šéfa čínské diplomacie Čeng Ce-kuang. Mezi další témata společného rozhovoru patřila podle čínského činitele kybernetická bezpečnost, jednání o možné investiční dohodě mezi oběma zeměmi i situace v Jihočínském moři, který si Peking prakticky celé nárokuje.

Obě země se podle společného prohlášení rovněž dohodly na tom, že budou společně bojovat proti tajnému přepravování jaderného materiálu, a na spolupráci v dalších otázkách týkajících se jaderné bezpečnosti. Čína rovněž souhlasila, že přestaví svoje malé kompaktní výzkumné reaktory bazénového typu (MNSR) na univerzitě v Šen-cenu tak, aby využívaly nízko obohacené uranové palivo. Příslib se týká také reaktorů v Ghaně a Nigérii.

Za hlavní témata jaderného summitu jsou považovány obavy z možného jaderného útoku teroristů a jaderná hrozba ze strany Severní Koreje.

Si před společným jednáním s Obamou upozornil, že obě země mají neshody v některých oblastech, ohledně severokorejského problému se však shodují. Závazek dosáhnout odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova oba prezidenti také potvrdili.

Obama ještě před setkáním se svým čínským protějškem slíbil svým spojencům z Japonska a Jižní Koreje udržení jednotné obranné fronty vůči jaderné hrozbě ze strany komunistické Severní Koreje. Společně s jihokorejskou premiérkou a japonským premiérem se zavázal plnit nejnovější rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která počátkem března schválila další zpřísnění mezinárodních sankcí proti KLDR kvůli lednovému jadernému testu.

V rámci nových sankcí, které jsou nejpřísnější za posledních dvacet let, bude muset být prověřen veškerý náklad, který bude směřovat do KLDR, případně ji bude opouštět. Zakázán byl i veškerý prodej lehkých zbraní určených Pchjongjangu.

Večer místního času se v Bílém domě koná společná večeře premiérů a hlav států více než padesáti zemí, kde se už jaderná problematika začne probírat. Českou republiku tu zastupuje premiér Bohuslav Sobotka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Dennis Brack

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ