Obama bude jednat o osudu Obamacare, Trump chce změnu

Zahraničí
30. 12. 2016 20:53
Barack Obama.
Barack Obama.

Dosluhující americký prezident Barack Obama se ve středu 4. ledna sejde se zákonodárci Demokratické strany, aby s nimi projednal strategii ochrany své zdravotní reformy, informoval o tom portál Politico. Reformu známou jako Obamacare republikáni kritizují a po nástupu nového republikánského prezidenta Donalda Trumpa ji chtějí zrušit.

Obamacare byla jednou z programových priorit Obamova prvního funkčního období. Zákon k této reformě schválil Kongres navzdory silnému odporu republikánů v roce 2010. Kritici reformy včetně Trumpa tvrdí, že Obamův krok vedl ke zdražení pojistného a k dalším vysokým nákladům, navíc je nepřijatelným zásahem státu do podnikatelské sféry. Obhájci reformy naopak kladně hodnotí, že milionům dosud nepojištěných Američanů zajistil dostupné pojištění.

Osud a konečná podoba reformy zůstávají nejasné. Trump sice během předvolební kampaně prohlásil, že ji zruší, po schůzce s Obamou ale řekl, že některé části Obamacare z úcty ke končícímu prezidentovi zváží.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Marco Garcia

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ