Obama <span>poprvé vede</span> v počtu superdelegátů

Zahraničí
11. 5. 2008 11:25
Barack Obama to s voliči umí.
Barack Obama to s voliči umí.

Barack Obama to s voliči umí.Americký prezidentský kandidát Barack Obama poprvé předčil svou soupeřku Hillary Clintonovou v boji o podporu superdelegátů, u kterých se očekává, že definitivně rozhodnou o demokratické nominaci pro prezidentské volby. Slíbenou podporu má od 273 z nich, zatímco pro Clintonovou je o jednoho méně.

Obama se po sérii primárek v jednotlivých státech již opírá o minimálně 1849 delegátů a Clintonová o 1697. Do 3. června půjde ve zbývajících šesti primárkách o 217 delegátů. Příští primárky budou v úterý v Západní Virginii, kde dávají průzkumy Clintonově šanci na vítězství.

ČTĚTE TAKÉ: Hillaryin prezidentský sen se pomalu rozplývá

Ze 796 superdelegátů se nevyslovilo ještě 253. Tito straničtí činitelé, guvernéři a poslanci rozhodnou o demokratické nominaci pro prezidentské volby, protože ani jeden z kandidátů již nemůže v primárkách získat potřebných 2025 delegátů. Zvrat v sobotu přineslo vyslovení dalších tří z nich pro Obamu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Thajsko po padesáti letech zrušilo zákaz odpoledního prodeje akoholu. Prozatím

Zahraničí
4. 12. 2025

Slovensko hlásí úbytek žloutenky typu A, loni jí ale bylo nejvíc za 20 let

Zahraničí
Aktualizováno: 4. 12. 2025 06:29

V ruinách města Chán Júnis se konala hromadná svatba 54 palestinských párů

Zahraničí
3. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV