Obama: Rusko si musí vybrat, zda podrží Asada

Zahraničí
19. 11. 2015 09:13
Bašár Asad a Vladimír Putin.
Bašár Asad a Vladimír Putin.

Rusko a Írán se podle Baracka Obamy musí rozhodnout, zda chtějí podržet syrského prezidenta Bašára Asada, anebo "zachránit syrský stát" tím, že najdou syrskou vládu, jež by mohla být legitimní.

Americký prezident to prohlásil při dnešním setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem v rámci summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Manile.

Obama dodal, že je nepředstavitelné, že by bylo možné zastavit syrskou válku bez toho, aby se Asad vzdal moci.

"Asad nemůže znovu nabýt legitimity," uvedl šéf Bílého domu. Jeho prohlášení přichází v době, kdy Spojené státy doufají, že Rusko by mohlo být vstřícnější k myšlence budoucí Sýrie bez Asada.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Policie v Berlíně našla a zastřelila podezřelého z útoku na manifestaci LGBT+

Zahraničí
26. 7. 2026
ilustrační obrázek

Po ukrajinských útocích na sklady zrušilo ruské tržiště Wildberries sekci s vybavením pro armádu

Zahraničí
26. 7. 2026
Lidé se shromáždili před Braniborskou bránou, aby se zúčastnili demonstrace na podporu komunity LGBTQ+ poté, co během pochodu Pride v Berlíně vrazilo auto do davu

Krvavá sobota v Berlíně: Dodávka srazila účastníky akce LGBT+, úřady mluví o terorismu

Zahraničí
26. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ