Většina amerických jednotek opustí Irák do 31. srpna 2010 a v zemi poté zůstane pouze 35 až 50 tisíc vojáků. Na uzavřeném setkání s představiteli demokratů i republikánů to ve čtvrtek večer prohlásil Barack Obama. Prezident připustil, že stahování vojáků přehodnotí, pokud se bezpečnostní situace v Iráku zhorší.
Obama svou strategii pro Irák zveřejní v pátek večer na vojenské základně Camp Lejeune v Severní Karolíně. Zřejmě však nesplní svůj slib z volební kampaně stáhnout vojáky do 16 měsíců od lednového vstupu do Bílého domu. Srpen 2010 je kompromisem mezi jeho požadavkem a doporučeními amerických velitelů udržet z bezpečnostních důvodů jednotky v Iráku ještě déle.
ČTĚTE TAKÉ: Obama posílá do afghánské války dalších 17 tisíc vojáků
Vojáci možná Irák opustí později, zvažuje Obama
Republikánský kongresman a člen sněmovního branného výboru John McHugh nicméně prohlásil, že Obama mu slíbil, že strategii ještě zváží podle vývoje v Iráku. McHugh se obává růstu násilností, zejména v souvislosti s prosincovými volbami. "Naši velitelé potřebují flexibilitu, aby mohli čelit těmto výzvám, a prezident Obama mě ujistil, že existuje 'Plán B'," řekl McHugh.
Někteří představitelé demokratů ale dali najevo zklamání nad tím, kolik vojáků chce Obama v Iráku ponechat. "Dlouho jsem žádal výrazné omezení (kontingentu) v Iráku a potěšilo mě, co řekli ministr obrany a prezident," řekl vůdce skupiny Demokratické strany v Senátu Harry Reid.
"Ale když mluví o padesáti tisících, je to trochu větší číslo, než jsem očekával," dodal.
Spojené státy mají nyní v Iráku asi 142 tisíc vojáků a každý měsíc přítomnosti v zemi je vyjde na jedenáct až dvanáct miliard dolarů (až 274 miliard korun). Kontingent, který zůstane po srpnu 2010, bude převážně cvičit irácké bezpečnostní síly a chránit Američany v zemi, zapojí se ale také do menších protiteroristických akcí pod velením irácké armády.
Podle smlouvy, kterou loni s Bagdádem uzavřela vláda Obamova předchůdce George Bushe, by měly všechny americké jednotky opustit Irák do konce roku 2011.
Foto: AP