Obama vyhlásil sankce proti Kaddáfímu, možná se přidá i OSN

Zahraničí
26. 2. 2011 09:50
Americkému prezidentovi došla trpělivost.
Americkému prezidentovi došla trpělivost.

Ještě včera spojenec, dnes v nemilosti. Americký prezident Barack Obama v pátek vyhlásil, že Spojené státy uvalují jednostranné sankce na Libyi kvůli pokračujícímu násilí a nepokojům. Ty podle jeho slov představují zvláštní a mimořádnou hrozbu americké národní bezpečnosti a zahraniční politice.

Důvodem sankcí proti libyjské vládě jsou násilné represe vůči lidovému povstání, Obama podepsal příkaz, jímž je zablokován majetek a transakce vztahující se k Libyi. Sankce jsou namířeny proti Kaddáfího vládě a členům jeho rodinného klanu. V prohlášení Obama uvedl, že jejich smyslem je pouze chránit jmění a prostředky, jež patří libyjskému lidu. V sankcích je jmenovitě uveden Kaddáfí a někteří členové jeho rodiny.

Obamovo prohlášení o sankcích přišlo poté, co z Libye byly bezpečně evakuovány stovky amerických občanů po několika dnech krveprolití, které zachvátilo celou Libyi.

O uvalení sankcí na režim libyjského vůdce uvažuje i Rada bezpečnosti OSN., o čemž vás informoval už včera večer TÝDEN.CZ.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

MZV upozorňuje Čechy na složitou situaci na Kubě kvůli omezené dostupnosti ropy

Zahraničí
8. 2. 2026

Železnici v severní Itálii ochromila trojice sabotážních útoků

Zahraničí
7. 2. 2026

Francie a Kanada slavnostně otevřely v grónském Nuuku své konzuláty

Zahraničí
6. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ