Odkaz průkopnické univerzity zapomenut, zase jí zní rasismus

Zahraničí
8. 11. 2012 12:00
V kampusu Ole Miss hoří plakát s Obamou.
V kampusu Ole Miss hoří plakát s Obamou.

Na Mississippské univerzitě eskaloval po znovuzvolení Baracka Obamy prezidentem protest. Právě tam, kde před padesáti lety začal studovat první černoch. Studenti zapálili jeden volební plakát, dávali najevo svou zlobu a vykřikovali různá rasistická hesla. V kampusu se shromáždilo zhruba 400 lidí.

Na internetu se zprvu objevily informace, že na univerzitě známé jako Ole Miss došlo k nepokojům, což se však později ukázalo jako přehnané. Policie zadržela kvůli méně závažným přestupkům dva studenty. Prezident univerzity Dan Jones vyjádřil zklamání nad "dětinským a necivilizovaným chováním". Celá událost se vyšetří, prohlásil.

K protestům proti Obamovi došlo v noci z úterý na středu. Shromáždění zprvu asi tří desítek studentů se díky informacím na sociálních sítích rychle rozrostlo na čtyři stovky účastníků. Přítomní mimo jiné zapálili volební plakát s Obamou a viceprezidentem Joe Bidenem a křičeli rasistická hesla jak proti staronovému šéfovi Bílého domu, tak proti černochům (teda Afroameričanům) obecně. Při protestu nebyl nikdo zraněn.

 

Celá událost je podle některých amerických komentátorů o to nepříjemnější, že k ní došlo krátce po padesátém výročí přijetí prvního černocha na univerzitu ve Spojených státech - právě na mississippskou Ole Miss.

Černoch James Meredith se na Mississippskou univerzitu zapsal 1. října roku 1962. Ještě měsíc předtím tamní guvernér Ross Barnett veřejně prohlásil, že pokud bude v úřadě, nikdy nepřipustí integraci Američanů světlé pleti a černochů. Aby uklidnil tehdejší nepokoje, poslal prezident John Fitzgerald Kennedy do Mississippi příslušníky Národní gardy, vojáky a policisty. Celkem tři a půl tisíce mužů.

Přesto došlo k násilným protestům, při nichž zemřeli dva lidé, včetně francouzského novináře, a asi dvě stovky demonstrantů utrpěly zranění. Tehdejším událostem se občas říká "poslední bitva americké občanské války".

Bojovník za práva barevných Američanů James Meredith neutrpěl při násilnostech žádnou újmu a na Mississippské univeritě studoval politiologii. Své vzdělání si poté ještě rozšířil na Ibadanské univerzitě v Nigérii a po návratu do USA roku 1965 na Columbijské univerzitě.

Autor: - pp -Foto: repro Twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ