Staré křivdy
Panama vyšetřuje invazi USA z roku 1989, chce znát počet obětí
21.07.2016 20:15
Panamská vláda zahájila vyšetřování americké invaze do Panamy z roku 1989, která stála život nejméně dvě stovky civilistů. Zvláštní komise bude mimo jiné požadovat zpřístupnění archívů USA, aby vyjasnila například i přesný počet obětí a mohla rozhodnout, zda mají jejich rodiny nárok na odškodnění. Cílem americké invaze bylo svržení diktátora Manuela Noriegy.
"Nemůžeme dospět ke smíření, když nebudeme znát pravdu," uvedla ve středu k ustavení komise panamská viceprezidentka a ministryně zahraničí Isabel De Saint Malová. "Chceme vědět, jak zemřeli, kde jsou jejich těla, kolik jich bylo," uvedl šéf pětičlenné komise Juan Planells, rektor katolické univerzity USMA z metropole Panamy. Dodal, že příčiny invaze nikdy nebudou moci být ospravedlněny.
Cílem vyšetřování komise, která má první zprávu předložit v prosinci, je zejména určit počet obětí invaze. V něm se zdroje podstatně liší. Podle USA zemřelo při invazi 202 civilistů a 23 amerických a přes 200 panamských vojáků. Podle OSN bylo mrtvých civilistů na pět set, Panamská národní komise pro lidská práva (CONADEHUPA) uvádí 3500 obětí z řad civilního obyvatelstva.
Přes 27 tisíc amerických vojáků vpadlo do Panamy 20. prosince 1989, necelý týden poté, co panamský parlament v čele s Manuelem Noriegou vyhlásil válečný stav s USA. Někdejší informátor americké CIA Noriega ovládal Panamu od roku 1983 jako vrchní velitel ozbrojených sil.
Po americké invazi se Noriega několik dní skrýval na vatikánské diplomatické misi v Panamě, než se 4. ledna vydal Američanům. V roce 1992 byl v USA odsouzen ke 40 letům vězení za obchod s drogami, vydírání a praní špinavých peněz. Trest mu byl později zkrácen. V roce 2010 byl vydán k soudu do Francie, odkud byl následující rok vydán do Panamy, kde je nyní ve vězení.
Invazní americké jednotky z Panamy odešly ke konci ledna 1990, v zemi ale zůstalo 13.500 amerických vojáků v pásmu podél panamského průplavu. Z něj odešli poslední američtí vojáci v roce 1999, kdy průplav přešel plně pod správu Panamy.
Právo "užívat a kontrolovat na věčné časy" pás země a země pod vodou v Panamské šíji pro mezioceánský průplav získaly USA před více než sto lety za to, že Panamě v roce 1903 pomohly k její nezávislosti. Spolu s tímto právem získaly i právo intervence v zájmu udržení klidu a bezpečnosti, čehož využily v letech 1908, 1912 a 1918; toto právo ztratily v roce 1936.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.