Brazilští experti se domnívají, že smrt obětí nehody letadla společnosti Air France způsobil pád z letadla. Letoun se podle nich rozlomil ve vzduchu před pádem do moře, ale nevybuchl.
Letadlo společnosti Air France se zřítilo do Atlantického oceánu na cestě z Ria de Janeiro do Paříže. Z 228 obětí nehody letadla společnosti Air France bylo zatím nalezeno 43 těl, dalších šest vyzvedla z moře francouzská loď.
ČTĚTE TAKÉ: Nezahynula v havarovaném airbusu, zabil ji kamion
Francouzská atomová ponorka hledá černé skříňky airbusu
Nalezená mrtvá těla prý nemají popáleniny, ale četné zlomeniny. Navíc v plicích obětí nebyla voda, což svědčí o tom, že se neutopily. Tezi, že letadlo bylo vážně poškozeno před dopadem do moře, podporuje fakt, že těla pasažérů byla roztroušena do vzdálenosti až 85 kilometrů.
Vyzvednuté trosky letadla také nejsou ohořelé, což rovněž svědčí proti explozi jako důvodu pádu stroje.
Systémové závady
Úřady v týdnu odmítly, že by neštěstí bylo dílem teroristů. Několik stop spíše naznačuje, že stroj zradily systémové závady. Letoun před nehodou vyslal sérii automatických vzkazů, mezi kterými byla i zpráva o problému v mechanismu, jenž pomáhá s ovládáním řízení. To by zřejmě potvrdilo spekulace o selhání sond, které posádce signalizují rychlost a další důležité parametry pro bezpečný let.
Lokalizovat černé skříňky se pokouší francouzská jaderná ponorka. Na místo má dorazit také americká technika schopná najít skříňky podle signálů, které má palubní zařízení vydávat třicet dní.
V pátek bylo rozhodnuto, že pátrání po obětech a troskách letadla bude pokračovat nejméně do 25. června. Hledání však ztěžuje horšící se počasí a počínaje pondělkem se bude každé dva dny znovu rozhodovat o zastavení akce. Nepodaří-li se pátracím četám nalézt černé skříňky, příčina havárie možná nebude nikdy objasněna.
Deník Le Parisien napsal, že pozůstalí obětí už prý dostali první splátky odškodnění. "To ovšem neznamená, že už byla stanovena výše zbylých plateb," řekl listu mluvčí Air-France.
Foto: ČTK/AP, Reuters