Ministerstvo obrany USA oznámilo mílový krok ve vývoji zbraňové techniky. Se samonaváděcími (řízenými) kulkami by v budoucnu mohli trefovat cíle až do vzdálenosti dvou kilometrů i střelci začátečníci.
Zatímco v takovém sousedním Německu vrcholí skandál kolem přesnosti útočné pušky G36 (patří k základní výzbroji vojáka bundeswehru) a podle čerstvého rozhodnutí se jí začne armáda zbavovat, ve Spojených státech jsou zbraňoví technici a krok dále.
Americká vládní vojenská výzkumná agentura DARPA nyní informuje o zásadním pokroku u samonaváděcí puškové střely.
Už sedm let investuje DARPA miliony dolarů do projektu EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance), řiditelné výzbroje s extrémní přesností. Už od začátku v roce 2008 se programu účastnily též zbrojní koncern Lockheed Martin a technologická firma Teledyne Scientific and Imaging.
Před pěti lety bylo zveřejněno, že DAPRA napumpovala do příslušného programu 25 milionů dolarů. O prvních úspěších se začalo informovat loni, aktuálně došlo k průlomu v praktických zkouškách.
V prvním testu v reálných podmínkách se dle DARPA podařilo, že pohyblivé cíle zasáhli "chytrou kulkou" na velké vzdálenosti cvičení odstřelovači i necvičení střelci. Dokonce i při silném větru.
V současném programu samonaváděcí munice EXACTO se střílí poměrně velkým kalibrem .50, což odpovídá průměru 12,7 milimetru. Řídící technika americké munice potřebuje jistý prostor. Její součástí je zřejmě optický senzor a řídící jednotka navádějící a směrující let kulky.
Úspěch u samonaváděcích střel do pušky velkého kalibru popisuje agentura Pentagonu jako otevření dveří ke všem rážím.
Jak v reálném čase přesně funguje řízení střel optickým systémem a také jak drahá je hightech munice, drží výzkumníci v tajnosti.
DAPRPA není se svým chytrým nábojem do pušky první. Roku 2012 vyrobili v Sandia National Laboratories v Albuquerque (New Mexico) laserem naváděnou střelu do zbraní ráže 12,7 mm a méně. Na zveřejněném snímku ze střely vystupují elektromagneticky ovládaná křidélka.