Pentagon plánuje <span>potápějící se letadlo</span>

Zahraničí
25. 10. 2008 11:48
Jeden z projektů DARPA: Falcon HTV-3X 4.
Jeden z projektů DARPA: Falcon HTV-3X 4.

Jeden z projektů DARPA: Falcon HTV-3X 4.Americké ministerstvo obrany chce vyvinout ponorné letadlo schopné výkonů hodných rekvizit Jamese Bonda: stroj má umět nejen létat, ale také plavat a sestupovat do mořských hloubek, aby se mohl nepozorovaně přiblížit k nepřátelským břehům. 

Speciální oddělení Pentagonu (DARPA), které se zaměřuje na pokročilé výzkumné projekty a které již uvedlo v život nejrevolučnější vynálezy Pentagonu včetně internetu, nedávno oznámilo, že studuje zcela nové technologie, jež by umožnily americkému ministerstvu obrany rozmístit nepozorovaně malé armádní jednotky u nepřátelských břehů.

Podle podmínek konkursu by měl přístroj nového typu létat rychlostí běžného letounu a mít také takový akční rádius, ale zároveň by měl být schopen plavby u pobřeží s nenápadností ponorky.

Jeden z pozemějších projektů DARPA: Big Dog. Elektronická mula.Hybridní letoun by měl být za osm hodin provozu schopen uletět 1850 kilometrů, urazit v moři 185 kilometrů a pod vodní hladinou 22 kilometrů, a to s osmičlennou posádkou.

Stroj má být tak lehký, aby mohl létat, ale také dosti těžký na to, aby mohl zůstat ponořen.

"Vzhledem k rozdílným požadavkům je jasné, že vývoj ponorného letadla není bez problémů," připouští DARPA a zdůrazňuje, že potřeby koncepce ponorky a letounu jsou diametrálně odlišné.

Vynálezci mají čas až do 1. prosince, aby předložili své návrhy.

Foto: DARPA
 

Autor: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ