Zrušení pravidla "neptej se a mlč" by znamenalo jen malé riziko pro bojeschopnost americké armády. Více než dvě třetiny vojáků se domnívají, že otevřená služba homosexuálů v ozbrojených silách by na jejich jednotky měla jen minimální vliv. Uvádí to studie o možných dopadech odvolání pravidla, kterou v úterý zveřejnil Pentagon.
Zásada "neptej se a mlč" platí od roku 1993. Armáda se podle ní nesmí vojáků ptát na jejich sexuální orientaci. Pokud se ale někdo k homosexualitě otevřeně přihlásí, musí být propuštěn. Za 17 let tak odešlo z ozbrojených sil na 13 tisíc lidí.
"Zrušení pravidla by mohlo ojediněle a v omezené míře narušit soudržnost jednotek," citoval dnes ze studie deník The Washington Post. "Nevěříme však, že by takové narušení bylo značně rozšířené nebo že by mělo dlouhodobé trvání," zdůrazňuje první dokument o možném zrušení zásady, který americké ministerstvo obrany zpracovalo.
Podle studie 70 procent amerických vojáků neočekává, že by zrušení zásady mělo vliv na fungování jednotek. Obavy ale panují mezi vojáky nasazenými v bojových operacích, 60 procent z nich si myslí, že by otevřená služba homosexuálů ovlivnila bojeschopnost.
Odpůrci zrušení pravidla "neptej se a mlč" patrně využijí tento druhý argument při jednání o zásadě v Kongresu. Chtějí dosáhnout toho, že se zásada nebude rušit, dokud budou Spojené státy ve válce.
Rychlé zrušení pravidla naopak doporučil prezident Barack Obama. "Vyzývám Senát, aby jednal co nejdřív, abych mohl zrušení (pravidla) podepsat ještě tento rok a zajistit, že se Američané ochotní riskovat život pro svou zem dočkají spravedlivého a rovného zacházení," řekl.
Podle Obamových představ by měl Senát hlasovat o zrušení zásady ještě ve starém složení. Po Novém roce v něm posílí republikáni, kteří jsou myšlence otevřené služby homosexuálů v armádě nakloněni méně než demokraté.
Několik republikánských senátorů už dalo najevo, že po zveřejnění zprávy Pentagonu jsou ochotni zrušení pravidla podpořit. Podmiňují to tím, že demokraté umožní v horní komoře Kongresu podrobnou debatu o službě homosexuálů v armádě.
O budoucnosti pravidla "neptej se a mlč" se v současnosti jedná i u amerických soudů, na které se obrátili aktivisté hájící práva homosexuálů. Soud v San Francisku posuzuje, zda není pravidlo v rozporu s americkou ústavou. Vláda se ale soudnímu zrušení zásady brání a chce zajistit otevřenou službu homosexuálů v armádě změnou zákonů.