Peru: <span>35 let vězení</span> exšéfovi tajné služby za masakr

Zahraničí
10. 4. 2008 12:12
Demonstrace za (pozdní) spravedlnost pro zmasakrované. Lima.
Demonstrace za (pozdní) spravedlnost pro zmasakrované. Lima.

Demonstrace za (pozdní) spravedlnost pro zmasakrované. Lima.Spravedlnost po šestnácti letech. Kvůli masakru studentů v roce 1992 musí bývalý šéf peruánských tajných služeb Julio Salazar Monroe na pětatřicet let za mříže. Tři další obžalovaní dostali u soudu v Limě patnáctileté tresty vězení. Kvůli masakru se musí u soudu odpovídat i bývalý peruánský prezident (1990 až 2000) Alberto Fujimori.

Soudci v Limě shledali Monroeho vinným z únosu devíti studentů a jednoho vyučujícího na univerzitě La Cantuna v Limě 18. června 1992.

Členové komand tajné vojenské policie SIE a DINTE tehdy vnikli do koleje univerzity, donutili všechny studenty lehnout na zem a poté si vybrali a odvlekli devět z nich neznámo kam. Studenty a jejich profesora už nikdo nikdy nespatřil.

Většina příslušníků obou komand byla napojena na krátce předtím založenou eskadru smrti La Colina. K masakru studentů došlo jen dva dny po pumovém útoku gerilové organizace Světlá stezka (Sendero Luminoso) při němž v Limě zahynuly čtyři desítky lidí. Komanda hledala na univerzitě sympatizanty povstalců.

Informace o masakru zveřejnili o rok později, v dubnu 1993, anonymně někteří peruánští armádní důstojníci.

Uvedli, že příslušníci smrtící eskadry odvlečené mučili a pak zavraždili. Jejich mrtvoly narychlo zakopali, ale později ze strachu z odhalení těla exhumovali, spálili a pohřbili na jiném místě.

Anonymní informátoři sdělili i jména vrahů a šéfa operace, majora Santiaga Martína Rivase. Zabijáci měli jednat na příkaz Vladimira Montesinose, šéfa civilní tajné služby SIN (Servicio de Inteligencia Nacional) a poradce prezidenta Fujimoriho.

Svým rozsudkem soud v Limě současně potvrdil existenci eskadry smrti La Colina a fakt, že jednala na pokyn špiček státu a armády Peru.

Jednotka operovala v letech 1990 až 1994, měla asi šedesát členů a byla součástí tajné služby SIN.

Oficiálně šéfoval SIN bývalý odsouzený generál Julio Salazar Monroe, ale fakticky byl je zástupce skutečného vládce SIN, již zmíněného Montesinose, pravé a tvrdé ruky peruánské hlavy státu Fujimoriho.

Pokud by exprezidenta shledal soud spoluvinným za masakr studentů z La Cantuty (celý název zní Universidad Nacional de Educación Enrique Guzmán y Valle) hrozí mu až třicet let vězení.

Foto: La Cantuta a New Flag Magazine

Autor: - pp -

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ