Popularita prezidenta Obamy <span>je na rekordním minimu</span>

Zahraničí
13. 7. 2010 15:40
Americký prezident Barack Obama během Dne nezávislosti.
Americký prezident Barack Obama během Dne nezávislosti.

Americký prezident Barack Obama během Dne nezávislosti.Podle průzkumu pro deník The Washington Post a televizní stanici ABC věří jen 42 procent Američanů, že Obama dělá správná rozhodnutí pro budoucnost země. Negativní hodnocení by se mohlo projevit i v listopadových volbách do Kongresu, kde by demokraté mohli přijít o většinu.

Negativní hodnocení u Obamy převládá zejména v ekonomických oblastech. S jeho hospodářskou politikou nesouhlasí 54 procent dotázaných. Zvýšení deficitu státního rozpočtu kritizuje 56 procent Američanů. Kritické hlasy převažují i u hodnocení Obamovy zdravotní reformy, se kterou souhlasí jen 45 procent dotázaných, proti je 50 procent. Převahu kladných hlasů získal americký prezident pouze v oblasti vedení vojenských operací, kde s jeho kroky souhlasí 55 procent Američanů.

ČTĚTE TAKÉ: Filmový hrdina Obama. Coby skvělý hoch v Jakartě

Barack Obama v Las Vegas.Průzkum také ukázal, že po podzimních volbách zřejmě demokraté ztratí převahu ve Sněmovně reprezentantů, kde se bude rozhodovat o všech 435 poslancích. Republikány podle průzkumu podporuje 56 procent lidí, demokraty 41 procent.

The Washington Post konstatuje, že Obamova popularita v polovině funkčního období je na podobné úrovni, jako byla oblíbenost bývalých prezidentů Ronalda Reagana a Billa Clintona po dvou letech vládnutí. Reaganovi republikáni i Clintonovi demokraté v následujících volbách do Kongresu utrpěli citelné ztráty.

Obamovi poradci nicméně doufají, že historická paralela bude pokračovat i v delším časovém horizontu. Jak Reagan, tak Clinton totiž dokázali přes ztráty v polovině prvního funkčního období svou pozici v Bílém domě relativně snadno obhájit v prezidentských volbách.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Před 90 lety uskutečnila Pan Am první komerční let přes Tichý oceán

Zahraničí
22. 11. 2025

Evropská komise zahájila se Slovenskem řízení kvůli novele ústavy

Zahraničí
21. 11. 2025

Při útoku na katolickou školu v Nigérii unesli ozbrojenci 215 dětí a 12 učitelů

Zahraničí
21. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV