Poslední krok Neila Armstronga. Rodina se rozloučila s legendou

Zahraničí
1. 9. 2012 09:59
Neil Armstrong na snímku z roku 1969.
Neil Armstrong na snímku z roku 1969.

Příbuzní a přátelé se v pátek při soukromém obřadu v americkém Cincinnati rozloučili se zesnulým astronautem Neilem Armstrongem, který jako první pozemšťan vystoupil na povrch Měsíce. Podle serveru BBC šlo o přísně soukromou akci, kam směli přijít pouze pozvaní hosté.

Armstrong zemřel před týdnem ve věku 82 let. Příčinou byly komplikace po operaci srdce.
Ve stejnou dobu se také konala vzpomínková akce v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, kde se sešly stovky lidí včetně zaměstnanců NASA i turistů.

Americká vlajka na povrchu měsícePo celé zemi byly na pokyn prezidenta Baracka Obamy spuštěny vlajky na půl žerdi.
Státní vzpomínkový obřad přístupný veřejnosti je naplánován na 12. září v hlavním městě Washingtonu.

Armstrongův první krok na oběžnici Země sledovaly v přímém přenosu 20. července 1969 stovky milionů lidí. Jeho výrok "Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo" se stal jedním z nejcitovanějších v minulém století.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Nečekaná věc v Británii. Desítky tisíc studentů žádají o odškodnění za covid

Zahraničí
17. 2. 2026
ilustrační foto

Střelba na stadionu hokejistů v USA. Tři mrtví, asi šlo o rodinnou záležitost

Zahraničí
Aktualizováno: 17. 2. 2026 06:38
ilustrační foto

Farář v Dánsku měl tisíce fotografií dětí. Prý to bylo jako sbírání známek

Zahraničí
17. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ