Postřelená kongresmanka chce na start manžela v raketoplánu

Zahraničí
24. 4. 2011 19:12
Kongresmanka Giffordsová se zotavuje rychle.
Kongresmanka Giffordsová se zotavuje rychle.

Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, kterou v lednu těžce zranil atentátník, již může trochu chodit a pracuje na zlepšení držení těla. Politička, která by se ráda zúčastnila pátečního startu raketoplánu Endeavour, na jehož palubě bude i její manžel, prý také plánuje "výstup na horu".

Giffordsová, jež se zotavuje v nemocnici v texaském Houstonu, podle deníku The Arizona Republic normálně používá levou část těla a v omezeném rozsahu také pravou ruku a nohu, což je prý běžné u lidí, jejichž levá část mozku utrpěla střelné poranění.

V rámci terapie kongresmanka cvičí třeba tak, že chodbou nemocnice tlačí vozík a soustředí se přitom na použití správných svalů. Pro lepší koordinaci dále zkouší hrát bowling a odpalovat golfové míčky.

Rychlá rekonvalescence

Americká média, která o pokrocích Giffordsové informují pravidelně, již dříve postupně psala o tom, že je politička schopna se vyjadřovat, že projevuje emoce nebo že se poprvé postavila. Ošetřovatelé si dosavadní rekonvalescenci čtyřicetileté političky pochvalují, patří podle nich mezi pět procent nejrychleji se uzdravujících pacientů s podobným poraněním mozku.

Přes dosavadní pokrok zatím ale není jasné, zda lékaři Giffordsové povolí účast na pátečním startu raketoplánu Endeavour, kterému bude velet její manžel Mark Kelly. Ten prý svou ženu navštěvuje každé ráno, pak odjíždí do práce v houstonském středisku NASA, aby se večer opět vrátil.

Giffordsovou 8. ledna střelou do hlavy vážně zranil atentátník, který v arizonském Tucsonu zaútočil na její politické shromáždění. Zabil šest lidí a dalších 13 zranil.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Estonsko vykope na hranicích s Ruskem 40 kilometrů protitankových příkopů

Zahraničí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Dopadli slavného podvodníka z Tinderu. Nakradl miliony, je o něm film

Zahraničí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Kojení znovu na scéně. Aerolinky se ženě omluvily za vykázání na záchod

Zahraničí
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ