Jsme ve "válečném stavu", prohlásil někdejší kubánský vůdce Fidel Castro tváří v tvář hurikánu Ike, který nyní postupuje přes území Kuby. Je to jen týden, co západ ostrova zasáhl tropický cyklon Gustav. Podle Kubánců jejich zemi ještě nikdy nezasáhly dva hurikány tak těsně za sebou. Vláda nařídila evakuaci více než milionu lidí, mezi nimi i 15 tisíc turistů.
K zahraničním návštěvníkům Kuby, kteří nyní čelí hurikánu, patří i Martin Král (34) se svou přítelkyní. Cyklon, jenž postupuje z východu na západ ostrova, očekávají ve vnitrozemí ve městě Camagüey, které patří podle propočtů pohybu hurikánu k nejohroženějším.
Kde jste našli útočiště před hurikánem?
Jsme schovaní v přízemním rodinném domku u našich kubánských známých. Jde o cihlovou budovu, což je v takových okamžicích určitá výhoda. Udělali jsme nejrůznější preventivní opatření - včetně zatlučení oken a zajištění střechy.
A co lidé, kteří zděné domy nemají?
Ještě včera jsme byli u souseda, který zděný dům nemá. Už se s ním předem loučil. Jako jiní v podobné situaci se uchýlil ke svým sousedům. K velkým rizikům patří vlnitý plech ze střech.
Po prvním hurikánu Gustav světová média vesměs chválila kubánskou vládu za preventivní opatření, jež podnikla, včetně rozsáhlé evakuace. Jaké jsou vaše osobní zkušenosti?
Místo, kde jsme, Gustav nezasáhl. Úřady v Camagüeyse se ale před příchodem hurikánu Ike maximálně snažily. Prováděly se revize elektrického vedení, které se včas vypnulo, zajišťovaly se střechy a okna na budovách pomocí lepicích pásek, aby se co nejvíce snížila možnost zranění. Pomocí jeřábů se ořezávaly potenciálně nebezpečné části stromů...
A informovanost?
Na všech televizních kanálech i v rozhlase se neustále opakuje, co dělat. I to, že si lidé mají udělat zásoby vody a jídla nejen na čas zásahu hurikánem, ale i na několik dní poté, kdyby byly znečištěny zdroje pitné vody a objevily se problémy se zásobováním. Velmi dobrá je v televizi rovněž infografika přesně ukazující pohyb tropického cyklonu. Příliš se kvalitou neliší od grafiky, kterou nabízí národní centrum pro hurikány ve Spojených státech.
Objevují se v této souvislosti mezi Kubánci kritiky či výhrady vůči vládě?
I když Kubánci jindy tu a tam kritizují některé nedostatky, reptají na vládu, v čase ohrožení hurikánem to neplatí. Vláda dělá svou práci dobře. V rádiu se neustále ozývá: „Zvládneme to!" nebo: „Ať už bude jakkoli, dáme to do pořádku." Mezi lidmi je neuvěřitelná solidarita.
V čem se ta solidarita projevuje?
Taková atmosféra se u nás sotva vidí. Lidé si vzájemně pomáhají se vším možným, až do poslední chvíle. Některé věci jsou nedostupné, nebo je někdo nemá, tak mu je druzí půjčí anebo dají. Třeba nářadí, prkna, hřebíky, věci na ukotvení střech.
Jste schováni v domě, začíná hurikán. Víte, co se venku děje?
Přes skuliny v bednění slyšíme skučení sílícího větru, trochu se setmělo. Nejde elektřina, ale i díky přátelům až v České republice, kteří sledují internet, dostáváme základní informace.
Třeba jestli hurikán sílí nebo slábne, o rychlosti větru. Venku zatím neslyším rány, třeba od úderů utržených kusů střech.
Zaslechl jsem ale třeba kohouta od sousedů, lidé si totiž vzali domácí zvířata k sobě domů. Tento hurikán se od předchozích liší také tím, že postupuje přes celé území Kuby, v minulosti zasáhl zpravidla jen některou část.
Kdy očekáváte, že budete zažívat nejrušnější chvíle?
Hurikán má oproti původním propočtům trochu zpoždění. Už druhý den nespíme. Původně měl být nad městem zhruba dvě hodiny, teď se to prodlouží asi až na čtyři.
Je nějaký rozdíl mezi tím, jak vláda při evakuaci a dalších přípravách na hurikán přistupuje k domácím a cizincům?
Nejsem v turistickém středisku, vím to tedy jen z druhé ruky. Od Kubánců slyšíme, že turisté jsou tu vždy vítáni a v případě ohrožení je starost o ně na prvním místě.
Děkuji za rozhovor a přeji vám všem, ať následující hodiny v bezpečí přečkáte.
Foto: AP , Reuters a NOAA