Prezidentská debata: <span>poslední šance</span> pro McCaina

Zahraničí
14. 10. 2008 13:24
Těžký úkol má před sebou John McCain. Dohnat ztrátu nebude jednoduché.
Těžký úkol má před sebou John McCain. Dohnat ztrátu nebude jednoduché.

Těžký úkol má před sebou John McCain. Dohnat ztrátu nebude jednoduché.Republikánský kandidát John McCain v průzkumech zaostává. Volby nejmocnějšího muže světa jsou tu za tři týdny a zatím vše hraje do karet illinoiskému senátorovi Baracku Obamovi. Televizní debata obou soupeřů může být posledním pokusem McCaina zvrátit nepříznivý vývoj. Rady z okruhu jeho poradců jsou jasné: soustředit se na ekonomickou krizi.

Předvolební průzkumy na pozadí hluboké finanční a úvěrové krize jasně favorizují senátora Obamu. Různá šetření mu přisuzují vedení o čtyři až deset procent, přičemž většinou respondenti za důvod své podpory uvádějí víru v Obamovu schopnost vyvést národ z nynějších hospodářských problémů.

Ve snaze ještě více využít tohoto fenoménu zveřejnil demokratický kandidát před středeční debatou čtyři kroky k posílení trhu práce a k ochraně Američanů před dopady finanční krize. Opatření mají během dvou let stát daňové poplatníky 60 miliard dolarů.

Krize nepříznivě ovlivňuje popularitu Johna McCaina."Potřebujeme dát lidem prostor k nadechnutí, aby se postavili zase na nohy," uvedl Obama v pondělí na mítinku v Ohiu, kde se připravuje na televizní střet. I když se snaží hrát na optimistickou notu, připouští, že Američané budou v příštích měsících a letech čelit těžkým časům. "Nepředstírám, že to bude jednoduché," řekl.

"Prožívali jsme dobu snadných peněz, v níž nám bylo dovoleno a dokonce jsme byli vybízeni k bezbřehému utrácení, k tomu brát si kreditních karet, kolik je libo, půjčovat si, a ne spořit," uvedl Obama. Cestou k nápravě současné situace je podle něj vedle nových investic "přerušení zadlužovacího koloběhu". Pro budoucnost je podle něho třeba snížit rozpočtové deficity, zvýšit mzdy a přivést lidi opět ke spoření.

Hospodářské problematice se více věnuje i McCain, ale na rozdíl od svého rivala nové recepty na uzdravení churavějící americké ekonomiky před debatou nepředepsal. Místo toho nabízí své životní a politické zkušenosti, které podle něho jeho o 25 let mladší rival nemá.

Sarah Palinová je zatím spíš rozporuplným tahem republikánské kampaně."Příští prezident nebude mít čas na to, zvykat si na svůj úřad," řekl v pondělí ve Virginii po boku s kandidátkou na viceprezidentku Sarah Palinovou, která je obecně považována za naprostého nováčka ve velké politice. Budoucí hlava státu před tím, než přikročí k činům, nebude moci podle McCaina problémy studovat. "Bude muset jednat okamžitě. A k tomu potřebuje zkušenost, odvahu, odhad a smělý akční plán dostat zemi do nového směru," prohlásil.

Obamovi a jeho demokratickým kolegům ve vedení Kongresu McCain vyčítá, že za jejich politikou není údajně nic jiného, než snaha zvyšovat daně a státní výdaje a dopustit porážku v Iráku.

Oproti minulému týdnu, kdy se druhá televizní debata konala v ovzduší vzájemných ostrých výpadů a osočování, se tentokrát oba tábory snaží předvolební horečku tišit. Obama i McCain osobně několikrát vyzývali své stoupence k umírněnosti.

Zato Obama má důvod k úsměvu. Podle průzkumů se blíží k vítězství.Když se publikum v pondělí na demokratickém shromáždění začalo při zmínce McCainova jména vysmívat, Obama lidi pokáral. "Tohle nepotřebujeme. My prostě potřebujeme hlasovat," řekl.

Podobně se už o víkendu zachoval McCain. "Obdivuji senátora Obamu, respektuji ho a taková musí být politika. Chci tím říci, že vy také musíte projevovat úctu, a 99 procent lidí to dělá, čehož si cením," uvedl McCain.

Televizní debata v Hempsteadu bude věnovaná tomu, co dnešní Američany nejvíc zajímá - domácím a ekonomickým otázkám. Stejná témata dominovala i předcházejícím dvěma soubojům, v nichž si podle mínění diváků i odborníků vedl lépe demokratický kandidát.

Oba duely prezidentských kandidátů před kamerami si nenechalo ujít dohromady přes 113 milionů Američanů. Dalších 70 milionů vidělo televizní střet uchazečů o funkci viceprezidenta, Sarah Palinové a demokrata Joa Bidena.

Foto: AP, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ