Při protivládních protestech v Súdánu byli zabiti dva lidé

Zahraničí
17. 1. 2019 21:25
Protivládní protesty v Súdánu.
Protivládní protesty v Súdánu.

Při protivládních protestech v Súdánu byli zabiti dva lidé, lékař a dítě. Informovala o tom podle agentury Reuters lékařská organizace napojená na opozici. Protesty se konaly v šesti městech africké země, ve které se lidé od prosince bouří proti režimu dlouholetého prezidenta Umara Bašíra.

Podle agentury AP v súdánských městech, včetně metropole Chartúmu, demonstrovaly tisíce osob. Dva lidé údajně přišli o život při střetech mezi policií a protestujícími, kteří se pokoušeli dostat k prezidentskému paláci, aby vyzvali Bašíra k odstoupení.

"Den ode dne počet demonstrantů roste. Dnes se nás sejdou tisícovky, zítra nás budou miliony," citovala AP 35letého recepčního, který se účastnil demonstrace v Chartúmu. "Nepřestanu, dokud nedosáhneme změny, která mi zajistí důstojný život, práci a mzdu, kterou si zasloužím," řekl muž.

Protesty v Súdánu začaly 19. prosince. Nejprve byly namířené proti vysokým cenám potravin, postupně ale přerostly v demonstrace proti Bašírovi, jenž stojí v čele země od roku 1989. Úřady kvůli protestům podnikly tvrdé kroky. Při jejich potlačování už přišly o život více než čtyři desítky lidí. Vláda přiznává 24 mrtvých.

Podle AP potlačování protestů ze strany vlády během měsíce přitvrdilo. Obhájci lidských práv hovoří o nadměrném používání síly ze strany policie. Podle organizace Amnesty International se bezpečnostní síly uchylují i k používání slzného plynu a střelby v nemocnicích a kolem nich.

Bývalý armádní generál Umar Bašír se k moci dostal pučem, jímž v roce 1989 svrhl vládu. Od té doby opakovaně vyhrával prezidentské volby, jejichž čestnost a svobodnost ale jeho oponenti opakovaně zpochybňovali.

Po většinu období svého vládnutí se Bašír potýká s řadou ekonomických potíží. Neuspěl ani ve snahách udržet mír mezi nábožensky a etnicky rozděleným obyvatelstvem. V roce 2011 přišel Súdán o tři čtvrtiny svého ropného bohatství, když obyvatelé převážně křesťanské části země rozhodli v referendu o vzniku samostatného státu Jižní Súdán.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Další čtení

ilustrační obrázek

Země Perského zálivu zatýkají influencery za sdílení obsahu z íránských útoků

Zahraničí
9. 3. 2026
Viktor Orbán

Orbán vyzval EU, aby zastavila všechny energetické sankce proti Rusku

Zahraničí
9. 3. 2026
ilustrační obrázek

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil kvůli obvinění z obtěžování

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 3. 2026 12:22

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ