Pro snížení <span>jaderných arzenálů</span> je jen třetina Američanů

Zahraničí
9. 4. 2010 13:05
Start americké antirakety ze základny Vandenberg.
Start americké antirakety ze základny Vandenberg.

Se svým světem bez jaderných zbraní má Obama potíže i doma.Pouhá třetina Američanů (31 procent) podporuje snížení amerického jaderného arzenálu; to přitom předpokládá nová smlouva o omezení strategických zbraní, kterou ve čtvrtek v Praze podepsali prezidenti Ruska a Spojených států Dmitrij Medveděv a Barack Obama.

Naopak plných 53 procent je proti takovémuto omezování a 16 procent je nerozhodnutých. Vyplývá to z nového průzkumu výzkumného ústavu Rasmussen, o němž dnes informuje internetové vydání listu Los Angeles Times.

Třiaosmdesát procent respondentů považuje jaderný zbrojní arzenál za alespoň trochu důležitý pro americkou národní bezpečnost a 56 procent z nich se domnívá, že je pro USA velmi významný. Jeho význam pro národní bezpečnost neuznává jen 14 procent hlasujících v průzkumu.

Pouze 31 procent respondentů v průzkumu také uvedlo, že věří Rusům, že své sliby obsažené v nové dohodě splní. Dotázaní nejsou přesvědčeni ani o tom, že by se rusko-americká odzbrojovací smlouva mohla stát inspirací pro ostatní státy ke snižování počtu svých atomových zbraní v reakci na akce podnikané v tomto ohledu Washingtonem. Takovou možnost připouští jen 38 procent účastníků průzkumu, 54 procent ji vylučuje jako nepravděpodobnou.

ČTĚTE TAKÉ: Palinová: Obama si říká o ránu pěstí
                       
Obama a Medveděv v Praze. Symbolické mámení

Velká část Američanů - 45 procent - se shoduje s ministrem obrany Robertem Gatesem v kritice Obamova rozhodnutí zastavit vývoj nových atomových zbraní, zatímco 34 procent z nich s plány demokratického prezidenta souhlasí. Zhruba pětina nedokáže určit, který postup by byl nejlepší.

Start americké antirakety ze základny Vandenberg.V nové jaderné strategii, zveřejněné dva dny před pražským podpisem nové smlouvy s Ruskem, se Spojené státy kromě snižování svého atomového arzenálu a ukončení vývoje nových atomových zbraní též zavazují nepoužít nukleární zbraně proti nejaderným státům, které dodržují Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT).

Nukleární útok by těmto zemím nehrozil, ani kdyby napadly Američany biologickými či chemickými zbraněmi nebo ochromily USA rozsáhlým kybernetickým útokem.

S tímto závazkem nesouhlasí 55 procent účastníků Rasmussenova průzkumu, čtvrtina je v této záležitosti na straně prezidenta.

Třiačtyřicet procent dotázaných považuje prezidentovo řešení otázek národní bezpečnosti za dobré či skvělé, zatímco 38 procent vidí jeho počínání v této oblasti jako špatné. Za poslední tři roky se také nejméně lidí domnívá, že jsou Spojené státy dnes bezpečnější, než tomu bylo před teroristickými útoky na New York a Washington 11. září 2001.

Foto: Graphic News a Pentagon

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ