Nigerijec, který se o Vánocích pokusil zaútočit na americké letadlo směřující do Detroitu, prý nastoupil v Amsterodamu do letadla bez kabátu a zavazadla. Tyto informace se ve středu objevily při slyšení v Kongresu.
Podle amerických zákonodárců měly být tyto varovné známky posledním signálem pro ostrahu a pracovníky letiště, že útočník není běžným cestujícím.
Kongresmani během slyšení vyjádřili své znepokojení nad bezpečnostními chybami ohrožujícími leteckou dopravu. Po americkém prezidentovi Baracku Obamovi proto požadují, aby je informoval, jak hodlá zlepšovat fungování zpravodajských služeb, aby k podobným bezpečnostním chybám nedocházelo.
ČTĚTE TAKÉ: Obama: Tajné služby selhaly, nesu za to odpovědnost
Třiadvacetiletý islámský radikál Umar Farouk Abdul Mutallab propašoval 25. prosince ve svém spodním prádle na palubu letadla silnou výbušninu, se kterou se před přistáním pokusil vyhodit letoun do vzduchu. Nálož ale nevybuchla. Za pokus o útok byl mezitím v Detroitu obžalován ze šesti závažných trestných činů.
"Letěl do Detroitu bez kabátu. To je zajímavé, pokud člověk někdy byl v prosinci v Detroitu," uvedl demokratický kongresman Bill Pascrell. Průměrné prosincové teploty v Detroitu se pohybují mezi třemi a minus třemi stupni Celsia.
Podle zákonodárců byly bezpečnostní prohřešky, které umožnily Nigerijci pokus o útok, ještě horší, než se zdálo. Tajné služby prý už v říjnu odposlechly rozhovor, ve kterém se hovořilo o tréninku nigerijského občana pro zvláštní misi.
Navíc prý Mutallábův otec nahlásil v Nigérii americkým úřadům, že jeho syn odešel do Jemenu a dal se k radikálům. Další bezpečnostní chybou byl prý špatný přepis jména útočníka, který měla k dispozici americká ambasáda v Nigérii. Kvůli tomu měla za to, že Nigerijec nemá vízum do USA, a tak se nebála okamžitého ohrožení.
Teroristé budou vždycky vynalézaví
Atentátník měl podle médií injekci s neznámou tekutinou a silnou výbušninu pentrit ukrytou ve spodkách.
Pascrell dnes uvedl, že teroristé budou vždy vynalézaví, a že je chyba myslet si, že se jim příště nepodaří zase jinou cestou propašovat výbušninu do dopravních prostředků. Proto je prý nutné při ostraze používat nejen vyspělou technologii, ale především zdravý rozum.
Fakt, že nigerijský sebevražedný atentátník si nevzal do letadla, které chtěl zničit, kabát ani zavazadlo, protože měl pocit, že už je nebude potřebovat, připomíná jednání radikálů připravujících útok na cíle v USA z 11. září 2001. Před útoky se jeden z nich ve škole létání údajně nechtěl učit startovat ani přistávat, nýbrž jen zvládat let. Zároveň se nechtěl zabývat jinými typy letadel než boeingem.
Foto: ČTK/AP