Předražení a nespolehlivost
Protiraketový systém USA v Evropě má rizika
23.12.2010 11:00
Všeobecný úřad pro kontrolu rozpočtu (GAO) při Kongresu USA upozornil na rizika protiraketového systému, který chtějí Spojené státy v Evropě vybudovat ve spolupráci se svými spojenci v NATO. Podle příslušné studie úřadu může být systém nespolehlivý a hrozí, že se jeho výstavba bude protahovat a prodražovat.
GAO varoval, že náklady a časový harmonogram projektu nejsou dostatečně jasně naplánovány. Jedním z důsledků by prý mohlo být i to, že systém začne vznikat dříve, než budou plně stanoveny nutné technické parametry. To by mohlo vést k přepracování systému, růstu nákladů, odkladům a nejistotám ohledně požadovaných schopností.
Spojené státy loni oznámily záměr vybudovat v Evropě integrovaný systém protiraketové obrany na pevnině i na moři. Systém by od roku 2018 měl chránit Evropu. Podporu protiraketovému štítu přislíbili také evropští spojenci USA v NATO.
Klíčovými komponenty nového systému by měly být rakety od firmy Raytheon a další technologie, jejímž dodavatelem má být koncern Lockheed Martin.
Spojené státy v posledních letech dávaly na různé programy protiraketové obrany každoročně více než deset miliard dolarů (přes 190 miliard korun). Kritikové však těmto systémům vytýkají nespolehlivost. Naposledy selhala zkouška sestřelení balistické střely dlouhého doletu minulý týden.
Spojené státy uvádějí, že evropská část jejich protiraketové obrany má být namířena proti raketám krátkého nebo středního doletu, na které by mohla země, jako je Írán, umístit chemické, biologické nebo jaderné hlavice.
Spojené státy původně chtěly v Polsku a v Česku na základě bilaterálních dohod vybudovat svou evropskou protiraketovou základnu. Plány administrativy prezidenta George Bushe, které vyvolávaly silnou nevoli především Ruska, však přehodnotila vláda Bushova nástupce Baracka Obamy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.