Putin je pánem Kremlu a nově i nejmocnějším mužem světa

Zahraničí
30. 10. 2013 17:00
První a třetí nejmocnější - ruský a čínský prezident.
První a třetí nejmocnější - ruský a čínský prezident.

Ruský a americký prezident hrají v mocenských otázkách nikdy nekončící přetahovanou. Podle magazínu Forbes vyhrává letošní  duel Vladimír Putin. Barack Obama je až na druhém místě. Novou tváří v této disciplíně je číslo čtyři.

Šéf Kremlu upevnil svou moc nad Ruskem, zdůvodňuje své hodnocení americký časopis. Šéf Bílého domu obsazoval první příčku od svého nástupu k moci roku 2009, žádný menší výkon se od něj ani neočekával.

Jen roku 2010 dýchal Obamoci mocně na záda jeho čínský kolega Chu Ťin-tchao - to se ale Američanům bude nejspíše v příštích letech stávat stále častěji. Po dvou vítězstvích za sebou ale Obama působil jako prezident, který už není v úřadě, poznamenává Forbes.

Obama je letos podle Forbesu až druhý.Spolková kancléřka Angela Merkelová zůstává nejmocnější ženou světa. Nicméně se propadla o tří příčky a zaujímá nyní (mezi muži) až páté místo. Za čínskou hlavou státu Si Ťin-pchingem a papežem Františkem, který je mezi nejmocnějšími lidmi světa plným nováčkem.

Mezi ženami ale Merkelová hraje stále prim. Další nejmocnější je až dvacátá - je to brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Na seznamu 72 osobností Forbesu (ZDE)  jsou sukně zastoupeny pouze devětkrát. I tak je to ale o tři více než loni.   

K "top desítce" patří dále Bill Gates, zakladatel Microsoftu, Ben Bernanke, šéf Fedu (Federální rezervní systém), saúdský král Abdalláh ibn Abd al-Azíz, Maruio Dragi, šéf Evropské centrální banky, a Michael Duke, který stojí v čele Walmartu.

Kancléřka až pátá.Při sestavování žebříčku, který zveřejňuje od roku 2009, používá Forbes čtyři kritéria. Kolik moci má člověk nad jinými lidmi? Kolik peněz kontroluje? V kolika sférách světa je mocný? Používá svou moc aktivně?

Z evropských státníků obsadil 11. místo David Cameron, britský premiér, 18. místo Francois Hollande, francouzský prezident, a... pak už nikdo. 

Stupínek vítězů není definitivní zdůrazňuje Forbes. Má prý jen povzbudit k dalším diskusím.

Autor: - pp -Foto: ČTK , Kreml, Bílý dům

Další čtení

Ukrajinská armáda osvobodila sedm obcí, oznámil Zelenskyj

Zahraničí
Aktualizováno: 19. 9. 2025 00:11

Kamčatku zasáhlo zemětřesení skoro osmi stupňů. Varování před tsunami

Zahraničí
18. 9. 2025
Systém Buk - ilustrační foto

Rusko znovu odmítá odpovědnost za sestřelení letadla MH17 a smrt 298 lidí

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 9. 2025 22:15

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ