<span>Reklamní agentka Clintonová</span> nadchla Turecko

Zahraničí
10. 3. 2009 09:30
Clintonová zdraví Turecko.
Clintonová zdraví Turecko.

Clintonová zdraví Turecko.Televizní magie, nebo inteligentní diplomacie? Pošramocená reputace USA v Turecku získala po víkendové návštěvě Hillary Clintonové nový lesk. Za měsíc bude svou ministryni zahraničí následovat Barack Obama.

Kromě nabitého diplomatického programu absolvovala ministryně Clintonová v sobotu i účast v populární televizní talk show.

V hlavním vysílacím čase hovořila s tureckými ženami o tom, jak se kdysi zamilovala do svého manžela, a o svých problémech s módou.

„Rodina, víra a přátelé jsou základem mého života a nevím o nikom, jehož život by byl procházkou růžovým sadem," odpověděla na otázku na to, jak se vyrovnává s životními těžkostmi včetně problémů svého manželství, které v devadesátých letech plnily titulní stránky.

ČTĚTE TAKÉ: Clintonová prý nemůže do Belgie moc často. Kvůli čokoládě 
                        Clintonová: Ve vztazích s Ruskem je čas na nový začátek

Turecko je pro USA strategickým spojencem. Amerika by mimo jiné ráda využila turecké území při stahování vojáků z Iráku. Barack Obama navštíví Ankaru příští měsíc. Ale Clintonová měla i jiné poslání než připravit agendu pro jeho návštěvu. Image Spojených států v posledních osmi letech v Turecku zaznamenala bolestivé šrámy. Podle průzkumů veřejného mínění v roce 2002 vidělo 52 procent Turků Spojené státy příznivě, v roce 2007 byla oblíbenost této supervelmoci jen na bídných devíti procentech.

Odlišit se od minulosti

Otevřenost a vlídnost Clintonové je podle Husejna Bagciho, profesora mezinárodních vztahů na Blízkovýchodní technické univerzitě v Ankaře, prvním krokem k nápravě vztahů.

S moderátorkami talk show.„Myslím, že to od nich byl geniální nápad," říká Bagci americkému deníku The Christian Science Monitor. „Clintonová opravuje pošramocenou americkou reputaci. Turci jsou připraveni se na Ameriku dívat jinak, než když vládl Bush."

Posledních několik let bylo pro obraz USA v Turecku tragických. Turci byli rozhodně proti válce v Iráků.

Mnoho z nich má také pocit, že Spojené státy nechávají kurdské jednotky, aby ze základen na severu Iráku podnikaly nájezdy do Turecka.

Návštěvy amerických představitelů byly také v posledních osmi letech sporadické. George W. Bush navštívil Istanbul jen jednou, kvůli summitu NATO. Široká bezpečnostní zóna kolem amerického prezidenta tehdy změnila velkou část historického středu Istanbulu v město duchů.

Clintonová o Billovi, módě, životě a tak vůbec

Mnoho bezpečnostních opatření provázelo i návštěvu Clintonové, přesto bylo jasně vidět, že se ministryně snaží navázat dialog s obyčejnými Turky. Nejdůležitější součástí této snahy byla její účast v pořadu Haydi Gel Bizimle Ol (Přijďte a přidejte se, obdoba českých Banánových rybiček, jen s několika moderátorkami).

Clintonová se celou hodinu příjemně usmívala, zatímco odpovídala na otázky moderátorek i publika, které se většinou netýkaly politiky. Podobnou taktiku zvolila i v další muslimské zemi, Indonésii, kde se účastnila televizního pořadu pro mladé. Na novou generaci se obrátila i minulý týden v Evropském parlamentu.

Během televizního interview v Ankaře se Clintonová věnovala důležitým otázkám, jako je její smysl pro módu a kdy se naposledy zamilovala. „Je to už dávno, bylo to do mého manžela," odpověděla na druhou z těchto otázek, „od té doby se spolu bavíme a užíváme společného života."

Clintonová při natáčení televizní talk show v Turecku.Co se týče jejího stylu, který byl na počátku Clintonova prezidentství americkými médii často zesměšňován, Clintonová zažertovala, že „gen pro módu přeskočil její generaci" a přešel na její dceru Chelseu.

Tato diskuze nejspíš nikomu neodkryla záměry Washingtonu, jak řešit složité geopolitické problémy regionu, ale otevřenost Clintonové si Turky získala.

V levném hotelu v centru Istanbulu sleduje noční recepční Ali Demir koutkem oka fotbalový zápas na počítači a zároveň televizní rozhovor s Clintonovou. Přístup nové ministryně se mu prý líbí. „Je to dobrá změna. Rozhodně na to jde jinak," říká recepční. „Je taková lidštější a sympatičtější."

Jen úsměv nebude stačit

Jméno Clinton má v Turecku dobrý zvuk. Prezident Clinton a tehdejší první dáma v roce 1999 navštívili oblast zasaženou ničivým zemětřesením a Turci na jejich útěšná slova dodnes vzpomínají.

Na istanbulském bazaru je téměř v každém obchůdku fotografie majitele, jak si potřásá rukou s usměvavým Billem Clintonem.

Clintonová nezapomněla ani na povinnosti. Kladení věnců Ataturkovi.„V turecko-amerických vztazích nezáleží jen na událostech, ale také na tvářích, které americká politika nastavuje," říká Suat Kiniklioglu, poslanec a zahraničněpolitický místopředseda turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). „Jméno Clinton tady má prostě jiný zvuk. Její návštěva Turecka znamená, že Obama tu chce začít s čistým štítem, jasně se odlišit od Bushe. Posledních osm let byly vzájemné strany plné problémů."

Jenom televizní úsměvy ale prý pro smazání minulých amerických chyb nebudou stačit. „Image USA v Turecku může nejvíce zlepšit změna v americké politice vůči regionu a muslimům vůbec. Návštěva Clintonové je dobrý začátek, ale bez změny celkové politiky nemůže nikdo čekat, že se vztah k USA zlepší," říká Lale Sariibrahimoglu, ankarský analytik a publicista.

„Nemůžete prostě jen někoho pověřit, aby se začal věnovat reklamě. Pokud chcete, aby se produkt lépe prodával, musí za něco stát."

Foto: Reuters

Autor: - kpa -

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ