Republikán Paul bude kandidovat na prezidenta USA

Zahraničí
7. 4. 2015 19:00
Republikán Rand Paul.
Republikán Rand Paul.

Americký senátor za republikány Rand Paul oznámil, že se příští rok bude ucházet o funkci prezidenta. Dvaapadesátiletý politik zveřejnil svůj záměr na svých internetových stránkách, a to jen několik hodin před oficiálním zahájením kampaně ve svém domovském státě Kentucky.

"Kandiduji na prezidenta, abych naši zemi vrátil k principům svobody a štíhlé vlády," napsal Paul, který má vysokou podporu v řadách konzervativního hnutí v Republikánské straně, takzvaném Tea Party.

UTexaský senátor Ted Cruz, který se příští rok bude také ucházet o post prezidenta.ž před časem svoji kandidaturu na post šéfa Bílého domu jako první z republikánů oznámil texaský senátor Ted Cruz. Očekává se, že mezi republikány bude zájem o prezidentskou kandidaturu mimořádně velký. V nejbližší době kandidaturu zřejmě oznámí dva další členové této strany: bývalý floridský guvernér Jeb Bush a guvernér státu Wisconsin Scott Walker.

Není jasné, jak silnou podporu Paul, který je zastáncem tvrdé rozpočtové disciplíny, může mezi stoupenci hlavního proudu Republikánské strany kvůli svým poměrně liberálním názorům získat. Jeho otec Ron Paul se několikrát neúspěšně ucházel o republikánskou nominaci. Opíral se přitom rovněž o podporu především lidí, kteří chtějí skromný stát a kteří se staví proti zvyšování daní.

Floridský exguvernér Jeb Bush, který pravděpodobně také brzy oznámí prezidentskou kandidaturu.Rand Paul se často dostává do sporů se špičkami vlastní strany, když kritizuje třeba velikost americké armády nebo navrhuje zmírnění některých drogových zákonů. Kvůli přísné protidrogové politice musejí podle něho daňoví poplatníci nést vysoké náklady na věznění osob i s banálními delikty. Na rozdíl od svých spolustraníků Paul, který je povoláním oční lékař, nesouhlasí se sankcemi proti Íránu a Kubě.

Guvernér Wisconsinu Scott Walker by měl na prezidenta podle všeho také kandidovat.Rand Paul byl do Senátu zvolen v roce 2010. Předloni na sebe přitáhl pozornost, když více než 12 hodin od řečnického pultu hřímal o hrozbě nasazení bezpilotních letounů proti americkým občanům na území USA.

Podle průzkumu listu The Washington Post a televize ABC News na voliče však z možných kandidátů o funkci prezidenta USA dělá nejlepší dojem demokratická politička Hillary Clintonová, někdejší americká první dáma a později ministryně zahraničí.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: ČTK/AP , ABACA/Olivier Douliery, ZUMA/Jon-Michael Sullivan, David Goldman, DPA/Ron Sachs

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ