Romney vyhrál primárky v Illinois, posílil tak svoji pozici

Zahraničí
21. 3. 2012 06:18
Mitt Romney vyhrál primárky ve státě Illionois.
Mitt Romney vyhrál primárky ve státě Illionois.

Republikánské primárky ve státě Illinois podle očekávání vyhrál bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney. Porazil svého největšího soupeře, kterým je konzervativní exsenátor Rick Santorum. Zároveň dále posílil své vedoucí postavení mezi čtveřicí republikánských uchazečů o nominaci na prezidenta.

Jejich naděje na získání většiny 1144 delegátů na srpnový sjezd strany, jenž rozhodne o republikánském kandidátu na prezidenta, je tak pravděpodobně už jen teoretická. Mohou se tak zřejmě soustředit jen na to, aby získání většiny překazili i Romneymu. Bývalý guvernér ale zatím přes pochyby části strany vůči své osobě díky dobrému finančnímu zázemí a dobré organizaci kampaně kráčí za nominací.

Předběžné výsledky ukazují, že v Illinois uštědřil Santorumovi výraznou porážku. Výsledek ale zřejmě ještě změní započtení hlasů konzervativních a nábožensky založených venkovských voličů, kteří obvykle umírněnému, ale i názorově nestálému Romneymu nejsou nakloněni. I to je podle agentury AP jeden z důvodů, proč musí favorit republikánských primárek vydávat hodně sil a peněz na souboj s bývalým senátorem Santorumem, který ještě donedávna nebyl celostátně známý.

Další kandidáti

Zbývající dva republikánští kandidáti, bývalý šéf sněmovny Newt Gingrich a kongresman Ron Paul, primárky v Illinois v podstatě vypustili a usilovali o hlasy voličů jinde. Gingrich v těchto dnech usilovně objíždí Louisianu, kde se v sobotu odehraje další díl seriálu republikánských hlasování.

Provázejí jej tam zvěsti o finančních problémech jeho kampaně, jež posilují spekulace o jeho odstoupení z republikánského souboje. Gingrich ale opakovaně vyjádřil záměr pokračovat v klání až do srpnového nominačního sjezdu strany v Tampě na Floridě. Podle průzkumu Gallupova ústavu by jeho případné odstoupení nijak výrazně nezměnilo poměr sil, jeho voliče by si Romney a Santorum rozdělili rovným dílem.

V Louisianě vede kampaň i libertarián Paul, kterého v primárkách drží věrná základna příznivců. V mnoha názorech se ale rozchází s většinou strany, a nemá tak naději nejen na získání nominaci, ale zřejmě ani na vítězství alespoň v jednom ze států americké unie. Paul se tak nyní zaměřuje na získání co největšího počtu delegátů. Zatím je ale v tomto ukazateli ze všech uchazečů o nominaci poslední.

První Romney do primárek v Illinois podle respektovaného serveru Real Clear Politics nashromáždil 516 delegátů. Druhý Santorum jich má 236, za ním je bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich se 141 a kongresman Ron Paul se 66 delegáty. Pro získání nominace jich je potřeba nejméně 1144. V Illinois se rozhodovalo o 54 delegátech. Již dopředu přitom bylo jasné, že Santorum nemůže získat deset z nich, protože nedodal potřebné dokumenty.

Prezidenta budou Američané volit počátkem listopadu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ