Ropný povlak, který od výbuchu ropné plošiny 20. dubna pokrýval tisíce kilometrů čtverečních vod Mexického zálivu, se v teplé vodě poměrně rychle rozkládá. To může uchránit pobřeží, ale vědci varují, že zůstává řada neznámých.
Na hladině stále plave dehet a emulgovaná ropa, ale nezabírá velké plochy. "Ropa má na povrchu omezenou životnost," řekl listu New York Times John Amos z organizace SkyTruth, která tvrdě kritizovala počáteční podhodnocení úniku ropy z plošiny Deepwater Horizon společnosti BP. "V tuto chvíli ropná skvrna mizí skutečně rychle."
To může pomoci ekosystému na pobřeží, který byl havárií nejvíce ohrožen. To je dobrá zpráva. Špatná je, že vědci nejsou schopni odhadnout, jaký dopad bude mít na mořské živočichy ropa, která se rozlila pod hladinou. Vládní studie sice uvádějí, že v moři jsou nízké hladiny toxických látek, nicméně například neřeší, jestli nepoklesla úroveň kyslíku.
ČTĚTE TAKÉ: BP zrychluje rozprodej majetku. Šéf Hayward odchází
Ropa už nevytéká do moře dva týdny, ale mnozí lidé včetně například louisianských rybářů odmítají hovořit o úspěchu. Obávají se dlouhodobých dopadů třeba disperzantů, které se používaly na likvidaci ropy. Byly používány v takovém množství, že nikdo raději neodhaduje, co mohou způsobit a jaký dopad budou mít na krevety a kraby.
Rychlé rozptýlení skvrny na povrchu je způsobeno několika faktory. Biosystém Mexického zálivu má obdivuhodnou schopnost rozkládat ropu, protože do něj dlouhodobě uniká z, doslova, tisíců přírodních prasklin. Dohromady se samozřejmě tento únik nedá ani zdaleka srovnávat s ropnou katastrofou z dubna, ale důležité je, že v zálivu už žijí bakterie, které jsou schopné ropu rozkládat.
Rozptýlení skvrny napomohly i bouře, které se zálivem přehnaly, a nesmí se zapomínat ani na úsilí BP a americké vlády vypořádat se s největší katastrofou v historii. Například likvidace následků se účastnilo na čtyři tisíce lodí. A konečně, podle odhadů až 40 procent ropy se odpařilo.
Problémy, minimálně v příštích několika týdnech, však budou na pobřeží způsobovat shluky dehtu, které budou vyplavovány. A pak, nikdo neví, co se odehraje pod hladinou. "Méně ropy na hladině neznamená, že pod hladinou není žádná ropa. Naše pláže a bažiny jsou stále ohroženy," řekla Jane Lubchencová z Národního úřadu pro oceány a atmosféru. "Velice se obáváme krátkodobých a dlouhodobých dopadů havárie na ekosystém."
Foto: ČTK/AP