Hodně sliboval a hodně mu lidé věřili. Mezitím vystřízlivěl on i jeho příznivci. Kdo si myslel, že lze Ameriku a svět změnit škrtem pera od stolu v Oválné pracovně, je asi zklamán. Ostatní děkují, že to nebylo horší.
Viceprezident Joe Biden Polákům nabídl jakousi náhradu v podobě neméně iluzorního podílu na pohyblivém protivzdušném obranném systému SM-3 sestávajícím ze střel Patriot proti raketám krátkého a středního doletu - tedy určitě nikoli proti raketám ajatolláhů.
Američané hodlají jako náhradu za deštník v evropských mořích a na pohyblivých pozemních rampách umístit rakety namířené na východ...
ČTĚTE TAKÉ: Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. IV.díl
Češi mají získat podíl na jistých výzkumných programech a jakýsi mlhavý příslib umístění jednoho z velitelských center jednotek Spojených států nebo NATO. O Bidenově lobbování pro firmu Westinghouse, aby dostala zakázku na dva reaktory pro rozšíření Temelína, o kterou se uchází Rosatom, nebylo zveřejněno nic.
Westinghouse sice vyrábí ve Spojených státech, ale od roku 2006 je stoprocentně vlastněna japonskou Toshibou.
Neuvěřitelné závazky
Biden v exkluzivním rozhovoru pro RFE/RL 23. října v Praze řekl, že se mu podařilo uklidnit obavy Východoevropanů z toho, že by Bílý dům upevňoval vztahy s Moskvou na úkor washingtonských spojenců.
Zdůraznil, že Obamova vláda jasně řekla Rusům, že nebude tolerovat jakýkoli pokus vykrojit si na východu Evropy v bývalém sovětském prostoru sféru vlivu.
S narážkou na obrat Clintonové z léta při oficiálním zahájení jednání o dalším jaderném odzbrojení s Lavrovem v Ženevě řekl: "Chtěli jsme resetovat, ale nestiskli jsme tlačítko 'smazat', knoflík na vymazání paměti."
Na adresu vyděšených Východoevropanů ještě s americkou pýchou a vírou v předurčení amerického poslání shůry dodal: "Je pochopitelné, že když sedíte v některé ze středoevropských nebo východoevropských metropolí, tak vidíte, jak neuvěřitelné, univerzální, celosvětové závazky Spojené státy mají; a vy tam sedíte a říkáte si: no, pomalu, jak se mohou oni zaměřit na Korejský poloostrov, na Čínu, Indii, Pákistán, Írán a přitom pořád myslet na nás?"
Jak to dělají jinde
Obamův mix z Abrahama Lincolna, JFK a Martina Luthera Kinga po roce vybledl. Žádný disaster, ale také žádný success. Stále ještě we can a nepochybně a change.
Jeho bezprostřední předchůdci velké změny prosazovali během prvních devíti měsíců vlády. Historik Russell Riley z Virginské university v Charlottesville je v listu The Christian Science Monitoru vypočetl.
ČTĚTE TAKÉ: Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna, III. díl
Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. II. díl
Rozepsaná Obamova kniha: Proměny v roce jedna. I. díl
George Bush radikálně snížil daně, jak sliboval, prosadil svou školskou reformu a udržel pospolitost Američanů a jejich bezpečnost po 11. září 2001. Bill Clinton omezil deficit státního rozpočtu, což nakonec vedlo k jeho velkému přebytku, završoval dohody NAFTA a předsedal významnému arabsko-izraelskému podání rukou. George Bush st., jehož vládě se přezdívá "třetí Reaganův volební období", uzavřel studenou válku.
Ronald Reagan provedl nejrozsáhlejší snížení daní v historii. Kazateli Jimmymu Carterovi se nevedlo: začal nešťastně tím, že zbavil Američany Panamského průplavu. To Franklin Roosevelt za prvních sto dnů prosadil patnáct zákonů a Lyndon B. Johnson odstartoval zdravotní pojistné programy Medicare (pro seniory) a Medicaid (pro chudé) a rasově férový volební zákon.
Vietnamská válka demokratovi z Texasu však zlomila v domácí politice vaz a už se neucházel o druhý mandát. Obama se může pochlubit, že v prvních sto dnech přišel s největším zásahem do ekonomiky od časů Trumanových. Podobně jako Johnson i on však zdědil válku v Asii: irácká není ani zdaleka u konce a paštunská nabírá vietnamské obrátky...
Foto: ČTK/AP, Jan Schejbal