Ruská kritika štítu neprospívá dialogu

Zahraničí
4. 6. 2007 20:01
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPodle poradce Bílého domu Stevea Hadleyho by Spojené státy uvítaly konstruktivní debatu s Ruskem na téma amerického protiraketového štítu. Ruská kritika systému přitom dialogu obou zemí zrovna neprospívá, prohlásil poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Steve Hadley na palubě prezidentského speciálu Air Force One, kterým míří americký prezident George Bush na cestu do Evropy.

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli pohrozil, že pokud by Washington rozmístil v České republice a v Polsku části svého protiraketového deštníku, zamíří Rusko opět své rakety na Evropu. Bush se má s Putinem tento týden setkat na summitu sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska (G8) v Německu. V pondělí večer přiletí šéf Bílého domu do Prahy.

Mluvčí Severoatlantické aliance James Appathurai Putinovy výroky označil za "nenápomocné" a "nevítané". "Pokud vím, jediná země, která spekuluje o tom, že na Evropu zamíří rakety, je Ruská federace," řekl Appathurai. Reakce Západu na Putinova slova však byly podle agentury Reuters vzhledem k blížícímu se summitu G8 spíše opatrné.

Nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy na žádost o komentář Putinových výroků řekl, že téma během summitu nadnese. "(Putin) volal po důvěře a upřímném dialogu. Z mé strany upřímný bude," řekl Sarkozy.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí předtím uvedl, že Francie je pro prohloubení diskuse s cílem rozptýlit ruské znepokojení ohledně plánu USA. "Jde o dvoustranné projekty, na nichž se Francie nepodílí a do kterých není zapojeno NATO. Musí se o nich tedy jednat hlavně dvoustranně, ale vzhledem k jejich dopadům je také užitečné, aby se o nich mluvilo v rámci NATO a v Radě NATO-Rusko," řekl francouzský mluvčí.

Mluvčího britského premiéra Tonyho Blaira vyzval ke klidu. Zároveň zdůraznil americký argument, že není technicky možné, aby americký štít čelil ruským raketám.

Foto: Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ