Spojené státy loni týden před prezidentskými volbami vyzvaly Rusko k reakci na informace o vměšování ruských hackerů do voleb a druhý den ji obdržely. V Moskvě to ve čtvrtek prohlásil kremelský zmocněnec pro kybernetickou bezpečnost Andrej Krutskich. Další ruská reakce prý následovala v lednu před inaugurací Donalda Trumpa, na obě ale podle Krutskicha Washington odpověděl mlčením. Rusko jakékoli státem sponzorované útoky proti volebnímu systému v USA popírá.
Americké zpravodajské služby ale nepochybují, že z Ruska během volební kampaně na servery amerických politických stran mířily útoky hackerů, které měly poškodit kandidátku demokratů Hillary Clintonovou. Hackeři údajně pronikli do serverů Demokratické strany, počítačovou síť republikánského štábu nepoškodili.
Přes diplomatické kanály přišel podle ruského experta z Washingtonu počátkem listopadu dotaz na hackery a následující den z Moskvy odešla předběžná odpověď. "V lednu, když byl ještě před (Trumpovou) inaugurací u moci prezident Barack Obama, jsme jim poslali podrobnější reakci. A konec, odmlčeli se," řekl Krutskich na konferenci v Moskvě.
Obama loni těsně před odchodem z funkce za údajné vměšování do amerických voleb potrestal Rusko vyhoštěním 35 diplomatů působících v USA a zablokováním vstupu Rusů do dvou rekreačních objektů, které ruské velvyslanectví dlouho využívalo. Prezident Vladimir Putin reciproční reakci pozdržel v naději, že Trump jako nastupující hlava státu Obamovy kroky odvolá. O normalizaci situace Moskva s Washingtonem dodnes jedná, zatím ale bez výsledků.
Informace Krutskicha je nová, v USA ani v Rusku se dosud zprávy o kontaktech ohledně hackerských útoků neobjevily. Vliv Ruska na americké prezidentské volby objasňuje několik kongresových výborů a také zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jehož v květnu jmenovalo ministerstvo spravedlnosti. Trump jakékoliv spojení s Moskvou popírá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.