Dvě dekády snahy Spojených států učinit z Ruska partnera nepřinesly žádoucí výsledek. V branném výboru Senátu amerického Kongresu to v úterý prohlásil vrchní velitel vojsk NATO v Evropě Philip Breedlove. Washington podle něj už nemá v Evropě dostatečnou vojenskou sílu, aby čelil "probuzenému a agresivnímu" Rusku.
Rusko si zvolilo cestu nepřátelství a stalo se dlouhodobou existenční hrozbou pro Spojené státy a jejich evropské spojence a partnery, konstatoval Breedlove. Příkladem je pokračující konflikt na Ukrajině a napětí v Gruzii nebo Moldavsku, jejichž územní celistvost Moskva ohrožuje.
Minské mírové dohody sice přinesly ukrajinskému Donbasu relativní klid, v poslední době ale násilností výrazně přibývá, upozornil americký generál. "Rusko bude střídavě uvolňovat a zvyšovat napětí v Donbasu, aby vystavilo Kyjev trvalému tlaku a zajistilo, že Ukrajina své závazky z mírových dohod splní jako první," řekl.
Počet amerických vojáků se na kontinentu snížil
Spojené státy potřebují v Evropě nové síly, pokračoval Breedlove. Od doby studené války se počet amerických vojáků na kontinentu snížil z půlmilionového maxima na dnešních 62 tisíc.
V rozpočtu pro příští finanční rok, který začíná 1. října, Breedlove žádá výrazné zvýšení výdajů. Podle agentury Reuters Pentagon zvýšil čtyřnásobně své původní požadavky a požaduje pro evropské síly USA 3,4 miliardy dolarů.
Rusko si počíná výrazně agresivněji v oblasti Arktidy a militarizuje tam oblasti, které ovládá. V prostoru mezi Británií, Islandem a Grónskem testuje nové výkonné ponorky. Pentagon podle Breedlovea zvažuje návrat na islandskou leteckou základnu v Keflavíku, kterou před deseti lety opustil.