Senát USA škrtl peníze na spornou stíhačku Raptor
22.07.2009 10:30
Předběžný triumf pro Baracka Obamu. Po prezidentově hrozbě vetem odhlasoval v úterý americký Senát zastavení výroby nových stíhaček F-22. Média to hodnotí jako vítězství Obamy ve snaze o kontrolu zbrojních výdajů.
Šéf Bílého domu označil produkci stíhacího letounu F-22 Raptor za „neomluvitelné mrhání penězi". Sněmovna reprezentantů to však vidí jinak. Jeden raptor by měl přijít na zhruba 150 milionů dolarů.
Senát hlasoval poměrem 58:40, a tak z návrhu rozpočtu na obranu ve výši 680 miliard dolarů fakticky vyřadil 1,75 miliardy dolarů pro společnost Lockheed Martin Corp., která měla letouny vyrábět. Už před hlasováním prezident Obama pohrozil, že pokud Senát nevyhoví jeho požadavku a bude hlasovat pro výrobu stíhaček, bude zákon vetovat, což by bylo jeho první veto zákonu za půl roku, co je v úřadu.
ČTĚTE TAKÉ: USA škrtají peníze protiraketové agentuře
První neviditelný letoun jde do důchodu
Nejmodernější americké zbraně Izraeli
Podle ministra obrany Roberta Gatese má Pentagon dostatek operačních bojových stíhaček i bez nových F-22. Do roku 2020 bude mít americké letectvo podle Gatese i bez F-22 více než 2500 moderních bojových letounů.
Úterní hlasování v Senátu bylo do poslední chvíle na vážkách, protože stoupenci nových bojových strojů argumentovali nutností nových pracovních příležitostí v době silné ekonomické recese.
Senátní NE však automaticky neznamená konec výroby dalších F-22, protože Sněmovna reprezentantů se vyslovila pro pokračování programu. Program stíhaček F-22 může zahrnout do svého vlastního návrhu vojenského rozpočtu, a to v rámci vojenských rozpočtových priorit.
Senát i Sněmovna reprezentantů musejí nyní dojednat přijatelný kompromis, než bude návrh závěrečného rozpočtu zralý k podpisu prezidentem.
Zastánci F-22 Raptora prosazují, aby bylo vyrobeno ještě nejméně sedm až dvanáct kusů tohoto stroje. Zdůvodňují to oficiálně tím, že letoun významně posiluje obranyschopnost USA. Za touto argumentací se však podle kritiků skrývají často ekonomické úvahy. Protože výrobce Lockheed Martin je projektem F-22 zastoupen u výrobců v celkem čtyřiceti amerických státech, mělo mnoho kongresmanů při hlasování na mysli daně a pracovní místa.
Letoun F-22 Raptor má sloužit k vybojování a udržení nadvlády ve vzduchu, přepadovému stíhání i k dlouhému hlídkování ve dne i za ztížených povětrnostních podmínek nebo v noci. Rovněž může být nasazen proti pozemním cílům.
Uplatnění technologie "stealth" (neviditelný) spolu s nejmodernějším přístrojovým vybavením má přinést nové prvky do stávajícího pojetí vzdušného boje. F-22 má tak být schopen zjistit, identifikovat a zničit svého protivníka dříve, než se to podaří jemu.
Letoun prošel velice zdlouhavým vývojem, během kterého se měnilo jeho označení. Byl to F-22, F/A-22, až byl nakonec přijat do služby jako F-22A. Požadavky na vývoj nového stíhacího letounu zadalo US Air Force už roku 1981.
Letoun nové generace měl být protiváhou moderní ruské a čínské vzdušné flotile.
Kritici většinou označují F-22 za relikt studené války. Jeho provoz je podle nich navíc příliš drahý - na jednu letovou hodinu je nezbytných 30 hodin údržby. V bojích v Afghánistánu nebo Iráku dosud údajně nebyly F-22 nasazeny.
Foto: Pentagon a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.