Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions při loňské bezpečnostní prověrce neoznámil své kontakty se zahraničními činiteli včetně velvyslance Ruské federace. Oznámila dnes agentura AP s odvoláním na dokumenty ministerstva. Sessions loni absolvoval bezpečnostní prověrku jako senátor amerického Kongresu a o svých stycích údajně neinformoval na radu FBI.
Při slyšení v Senátu loni Sessions řekl, že žádné styky "s Rusy" neudržuje. Později se ukázalo, že nejméně dvakrát jednal s ruským velvyslancem ve Washingtonu. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Ian Prior ve středu řekl, že Sessions se v rámci svých senátorských povinností scházel "se stovkami, ne-li tisíci" zahraničními činiteli. Při bezpečnostní prověrce tuto skutečnost neoznámil poté, co prý to FBI označila za zbytečné.
Ministerstvo spravedlnosti hraje významnou roli při probíhajícím vyšetřování údajného vlivu Ruska na loňské prezidentské volby v USA. Nedávno jmenovalo bývalého šéfa FBI Roberta Muellera zvláštním vyšetřovatelem této kauzy s rozsáhlými pravomocemi včetně výslechu prezidenta Donalda Trumpa. Sessions se ale podílu na vyšetřování dobrovolně zřekl, protože jako bývalý spolupracovník Trumpova volebního štábu by mohl být vystaven střetu zájmů.
Na vyšetřování styků Trumpova týmu s Ruskem se podílí i několik kongresových výborů. Dva z nich, výbory Sněmovny reprezentantů a Senátu pro kontrolu zpravodajských služeb, si vyžádaly od FBI, ministerstva spravedlnosti a Bílého domu veškeré dokumenty, které by se mohly vztahovat ke kontaktům prezidenta Trumpa s bývalým šéfem FBI Jamesem Comeym. Některé z nich by mohly podle amerických médií potvrzovat, že Trump Comeyho přesvědčoval, aby vyšetřování ruského vlivu zastavil. Prezident později Comeyho z funkce odvolal.
FBI, ministerstvo spravedlnosti i Bílý dům měly dokumentaci kongresovým výborům předložit do středy, ale nikdo z nich to podle listu USA Today neudělal. Na shromáždění dokumentů měly údajně málo času, avšak o nový termín nepožádaly.