Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v Pekingu vyzvala Čínu, aby respektovala práva, tužby a důstojnost svých občanů. Reagovala tím především na případ slepého disidenta Čchen Kuang-čchenga, který před několika dny uprchl z domácího vězení a vyhledal útočiště na velvyslanectví USA v Pekingu. Washington potvrdil, že aktivista si v rozporu s předchozími prohlášeními nyní přeje i s rodinou emigrovat. Čchen v telefonátu členům amerického Kongresu na jednání o jeho případu řekl, že se chce Clintonovou setkat a že doufá, že bude moci z její strany získat pomoc.
Mluvčí diplomacie Spojených států Victoria Nulandová novinářům řekla, že američtí činitelé v pátek mluvili s Čchenem i s jeho manželkou a že "rodina změnila názor a již nechce zůstat v Číně". Američtí činitelé s disidentem v současnosti diskutují o možnostech řešení jeho situace, dodala.
Čchen v pátek z nemocničního pokoje v Pekingu zatelefonoval členům Kongresu USA. "Chci se setkat s (ministryní) Clintonovou. Doufám, že budu moci získat další pomoc z její strany," citovala z telefonátu AFP. Podle agentury Reuters disident řekl, že chce přijet do USA, aby si odpočinul. "Neodpočíval jsem deset let," uvedl Čchen, jehož hlas mohli členové zasedání slyšet díky mikrofonu přiloženému k mobilního telefonu, na který volal. "V tuto chvíli se nejvíce obávám o bezpečí mé matky a bratrů. Opravdu chci vědět, co se s nimi děje," podotkl také.
Washington a Peking tento týden narychlo uzavřely dohodu, podle níž měl Čchen opustit ambasádu a setrvat v Číně. Washington se dohodou snažil na poslední chvíli zažehnat diplomatickou krizi před příletem ministryně zahraničí Clintonové a ministra financí Timotyho Geithnera do Pekingu na dvoudenní mezivládní rozhovory.
Američané aktivistu ujistili, že mu čínské úřady umožní přestěhovat se s rodinou do některého čínského univerzitního města a pokračovat ve studiu. Disident prý s odchodem z velvyslanectví za těchto okolností souhlasil.
Disident chce odletět
Po odchodu z ambasády ve středu ale Čchen překvapivě požádal o politický azyl v USA. "Necítím se ani trochu v bezpečí. Má práva a bezpečnost nelze zde zajistit," řekl dnes Čchen agentuře Reuters.
Aktivista s odvoláním na svou manželku Jüan Wej-ťing uvedl, že jeho rodina byla ve svém domě ve vesnici v provincii Šan-tung obklíčena příslušníky bezpečnostních sil, kteří jeho příbuzným vyhrožovali.
"Když jsem byl na americkém velvyslanectví, neměl jsem u sebe rodinu a některé věci jsem nevěděl. Poté, co jsem se s rodinou sešel, jsem změnil názor," dodal 40letý disident v telefonickém rozhovoru z nemocnice v Pekingu, kam ho k ošetření zlomené nohy dopravili američtí činitelé a kde zůstává pod dozorem čínské policie.
"Pokud by to bylo možné, rád bych s rodinou odletěl do Spojených států letadlem Hillary Clintonové," citovala agentura AFP Čchenovo vyjádření, které se objevilo na amerických internetových stránkách Daily Beast.
Vztahy silné jako nikdy dřív
Čchenův případ zastínil americko-čínské rozhovory, které se měly týkat především obchodu a ožehavých mezinárodních témat jako KLDR, Íránu a Sýrie. Šéfka americké diplomacie na úvod jednání dnes uvedla, že všechny vlády musejí respektovat touhu občanů po právním státu, Čchena ale jmenovitě nezmínila.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao při stejné příležitosti zdůraznil, že USA a Čína se musejí respektovat, byť spolu nesouhlasí. "Vzhledem k rozdílným poměrům v našich zemích se Čína a USA nemohou v každé otázce podívat vzájemně do očí, ale obě strany musejí vědět, jak se respektovat," řekl.
Hillary Clintonová v pátek prohlásila, že vztahy mezi USA a Čínou jsou tak silné jako nikdy dřív. Podle agentury Reuters to řekla čínskému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi
"Vytvořili jsme velice otevřený a upřímný vztah, v němž můžeme diskutovat o tom, co nás rozděluje, a v překonávání těchto rozdílů budeme pokračovat kdykoliv a kdekoliv to bude možné," řekla šéfka americké diplomacie. V Pekingu je na mezivládních hospodářských a diplomatických konzultacích.
Čína již dříve Čchenův případ odsoudila jako vměšování USA do svých vnitřních záležitostí a vyzvala Washington, aby se za poskytnutí útočiště disidentovi na svém velvyslanectví omluvil.
Právní samouk Čchen proslul bojem za práva obětí čínské politiky jednoho dítěte v jedné rodině, jejíž součástí jsou kupříkladu nucené potraty a sterilizace, a také podporou občanů, jimž čínské úřady bez adekvátní náhrady zabavily jejich pozemky. Slepý aktivista strávil posledních 20 měsíců v domácím vězení. Předtím si odpykával čtyřletý trest ve vězeňské cele, z níž byl propuštěn v září 2010.
Čchenův případ přichází v citlivé době pro obě země. Americký prezident Barack Obama se musí mít s blížícími se listopadovými prezidentskými volbami na pozoru před kritikou ohledně nedostatečného prosazování lidských práv, v Číně se zase na podzim plánuje generační výměna vedení vládnoucí komunistické strany.
Slepý čínský disident chce do USA, doufá v pomoc od Clintonové
Zahraničí
4. 5. 2012 06:16Čchen Kuang-čcheng opouští americké velvyslanectví.
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia