Smrt černošského hocha policii "prošla". Protesty v USA

Zahraničí
2. 1. 2016 06:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Více než stovka lidí demonstrovala v pátek v americkém Clevelandu na protest proti tomu, že dva příslušníci místní policie nakonec nebyli obvinění v případu předloňského zabití černošského chlapce. Demonstranti během protestu, který se obešel bez incidentů, požadovali rezignaci místního prokurátora, jenž žalobu nedoporučil.

Jeden z policistů zastřelil předloni 12letého černošského chlapce, protože se domníval, že hoch má zbraň. Ve skutečnosti šlo ale jen o repliku pistole.

Prokurátor Tim McGinty označil celý incident za "dokonalou smršť lidských omylů, chyb a nedorozumění". Důkazy podle něj ale nesvědčí o tom, že by se policisté dopustili trestního jednání. Rodina mrtvého nicméně už podala proti policistům a městu Cleveland civilní žalobu.

V uplynulých letech vedly zásahy bělošských policistů proti často neozbrojených černochům ve Spojených státech k růstu napětí. K nejsledovanějším případům, které vyvolaly i pouliční nepokoje a demonstrace, patří smrt černochů Michaela Browna ve Fergusonu či Erika Garnera v New Yorku.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Nastal čas, aby Evropa začala hovořit o Ukrajině také s Ruskem, míní Meloniová

Zahraničí
9. 1. 2026

EU schválila obchodní dohodu s Mercosurem, šéfka EK ji může podepsat

Zahraničí
9. 1. 2026

Sněhová bouře v Německu uzavřela školy, Brity a Francouze připravila o elektřinu

Zahraničí
9. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ