Jerry Brown, demokratický guvernér nejbohatšího amerického státu, není žádný troškař. Alespoň pokud jde o obří projekty. Po plánech vysokorychlostní železnice ze San Franciska do Los Angeles chce vybudovat podzemní řeku, která by zásobovala vodou jižní část Kalifornie, která je mnohem sušší než její sever a střed.
Projekt, jehož realizace by podle dosavadních kalkulací přišla na 15 miliard dolarů (asi 300 miliard Kč), má ale vedle fandů i hodně odpůrců.
Soutok řek Sacramento a San Joaquin na severu Kalifornie vytváří deltu, z níž tamní občané a zemědělství odčerpávají každý rok 8,6 krychlových kilometrů čerstvé vody. To odpovídá zhruba poloviční spotřebě sladké vody v celé Kalifornii, uvádí list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
Asi čtvrtina vody z delty se využívá lokálně, tři čtvrtiny se odvádějí do centrální a jižní části státu, malá část teče do oblasti San Franciska. Celá delta je dnes až pět metrů pod hladinou moře - něco podobného lze spatřit v Nizozemí.
Důvodů poklesu hladiny delty je několik: působení zemědělství, odvádění vody a doby sucha.
Kvůli výraznému poklesu hladiny delty do oblasti proniká voda z nedalekého oceánu, čímž se zde setrvale zvyšuje obsah soli. Desítkám druhů zvířat hrozí vyhubení.
Také s ohledem na zákony o ochraně přírody či dešťové srážky se každý rok znovu určuje, kolik vody lze z delty odčerpat. Zásobování jižní Kalifornie vodou je tak stále znovu a znovu sázkou do loterie.
Guvernér Jerry Brown předložil ambiciózní projekt, který má problémy s vodu zmírnit. Ze severní do Jižní Kalifornie mají vodu přivádět dva podzemní kanály. Proti tomuto záměru ale existuje mnoho výhrad. Vedle obyvatel a farmářů ze severu státu, kteří se obávají snížení kvality života a nedostatku vodu na zavlažování, mají největší výhrady ochránci životního prostředí.
Kalifornský úřad pro vodní zdroje (CDWR) vypracoval několik tisíc stran tlustou zprávu, která se zabývá vlivem plánované stavby na ekologii. V těchto týdnech a měsících se po celé Kalifornii konají diskuse, na nichž se můžou občané k celé věci vyjádřit. .
Poté by měly být na základě získaných reakcí plány přepracovány. Rozhodnutí o realizovatelnosti projektu by nemělo padnou dříve než na konci letošního roku.
Plán předpokládá položení dvou trub o průměru deset metrů, jež by měly vést asi padesát metrů pod zemí z Freeportu, jižně od Sacramenta, až do Clifton Court Reservoir Tracy jihozápadně od Stocktonu.
Poté čerpadla vyženou vodu vzhůru na povrch a ta už dále poteče dosavadními cestami.
Podzemními tunely bude možné přepravit až 250 tisíc krychlových metrů vody za vteřinu.
Tunely pod citovanou deltou nejsou prvním pokusem řešit nedostatek vody na jihu Kalifornie. Problému si byl dobře vědom už otec nynějšího guvernéra, Pat Brown, který bojoval za svádění vody ze severu na jih.
Pat Brown tehdy přemýšlel o stavbě kanálů vedoucích podél delty a sytému akvaduktů směrem na jih. Akvadukty se sice vybudovaly a dodnes se používají, ale na samotný kanál nezbyly tehdy peníze.
Na začátku 80. let minulého století, když byl Jerry Brown poprvé guvernérem, kalifornská vláda sice kanál schválila a občané ho roku 1982 v referendu odmítli.
Proti byli především zemědělci, kteří se báli ztráty půdy.
Nové plány podzemní řeky ale zestátňování půdy vylučují. Projekt by navíc nenarušil migraci ryb, k níž dochází ve směru východ-západ. Důležité je, aby se v místech, kde se bude voda nasávat do podzemního toku, zabránilo tomu, aby se v hlubině neskončili také vodní živočichové. To lze technicky zvládnout.
Problém ale mimo jiné že, že právě blízko lokality, kde začne voda klesat pod zem, mají v řece Sacramento královští lososi místo, kde se třou. Problémů s faunou bude ale podle odborníků mnohem více.
V deltě a kolem ní žije 57 zvířecích druhů, které jsou v této lokalitě jedinečné a hrozí jim vyhynutí, jestliže dojde ke zničení jejich biotopu. Vedle ochránců zvířat a farmářů se hlasitě ozývají také Indiáni, kteří se bojí zničení hrobů svých předků a omezení jejich práva na vodu.
K už zmíněným 15 miliardám dolarů (asi 300 miliard Kč), které by měl projekt vodního tunelu stát, je třeba připočíst dalších 10 miliard, za něž by se měl vybudovat vodní biotop o ploše 400 kilometrů čtverečních pro ohrožená zvířata.
To ale nejsou jediné plánované výdaje na mamutí projekt. Na potřebné studie bylo dosud vydáno 240 milionů dolarů a dalších 1,2 miliardy dolarů spolykají studie následné. Až poté bude jasné, zda lze projekt vůbec uskutečnit.