Americký policejní fotograf, jehož rozhořčil líbivý snímek Džochara Carnajeva na obálce amerického hudebního časopisu Rolling Stone, zveřejnil drsné záběry ze zatýkání Američana čečenského původu podezřelého z útoku v cíli bostonského maratonu. Policista byl následně postaven mimo službu.
Seržant Sean Murphy, fotograf massachusettské státní policie, kritizoval snímek na obálce srpnového čísla časopisu Rolling Stone, jež podle jeho názoru Carnajeva idealizuje. Rozhodl se proto ukázat veřejnosti snímky, které ukazují neoholeného atentátníka se zakrváceným obličejem a červenou tečkou laserového zaměřovače odstřelovačovy pušky na čele.
Murphyho fotografie publikoval ve čtvrtek časopis Boston Magazine. V prohlášení pro tento časopis policista uvedl, že Carnajev je zlý člověk a že snímky zobrazují "skutečného bostonského atentátníka, ne jeho podobu upravenou pro obálku časopisu Rolling Stone".
Obálka nového čísla Rolling Stone, které by mělo vyjít 3. srpna, se v úterý objevila na kontroverzní sociální síti Facebook a vzápětí začala vyvolávat tisíce kritických reakcí. Některé řetězce již oznámily, že ve svých obchodech toto vydání magazínu nabízet nebudou. Časopis se kritice brání a tvrdí, že téma je zpracováno vážně a že je součástí žurnalistických tradic.
Doposud neznámé snímky policejního fotografa byly pořízeny 19. dubna, když byl Carnajev dopaden ve svém úkrytu pod obrácenou lodí před jedním z domů na předměstí Bostonu.
Džochar Carnajev je obžalován z dubnového bombového útoku na bostonský maraton, při kterém zabily dvě nálože v tlakových hrncích tři lidi a 264 dalších zranily. Čtvrtým zabitým je policista, jehož údajně devatenáctiletý Džochar Carnajev se svým starším bratrem Tamerlanem zastřelili na útěku. Tamerlan nakonec zemřel při přestřelce s policií.
Mluvčí massachusettské policie David Procopio v komuniké sdělil, že policie nedala souhlas ke zveřejnění fotografií v časopise Boston Magazine a že nedá svolení k jejich publikaci ani v jiných médiích.
Tři snímky ukazují Carnajeva, jak se vynořuje ze svého úkrytu se skloněnou hlavou s rudými čmouhami na oblečení a na tváři. Na dvou záběrech je patrná červená tečka laserového zaměřovače uprostřed jeho čela a těsně nad levým okem. Na třetím je tečka mířidla na temeni hlavy, zatímco zatýkaný skrývá tvář v dlaních.
Fotografie na obálce časopisu Rolling Stone, který proslul mimo jiné svými úsměvnými anketami o nejlepších zpěvácích apod., je známá z dřívějška, na internet ji dal sám Carnajev. Je však pojata ve stylu, jakým časopis na obálce představil v minulosti veřejnosti mnohé rockové hvězdy, například Boba Dylana.
Murphy ve svém prohlášení pro Boston Magazine uvedl, že snímek je urážkou policistů zabitých ve službě, jejich kolegů a jejich rodin a že idealizuje "tvář teroru". Fotografie "by mohla být rovněž inspirací pro ty, kteří... se chtějí dostat na obálku časopisu Rolling Stone," podotkl.