Tisíce lidí na Haiti vyšly do ulic. Protestují proti prezidentovi

Zahraničí
28. 9. 2019 08:25
Protesty na Haiti.
Protesty na Haiti.

Tisíce lidí na Haiti v pátek vyšly do ulic na protest proti prezidentovi Jovenelu Moiseovi. Nespokojenci vyrabovali několik obchodů a policejní stanici v hlavním městě Port-au-Prince. Bezpečnostní složky dav rozháněly slzným plynem a střelbou s ostrými náboji. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Několik týdnů trvající protesty na Haiti propukly v důsledku rostoucích cen potravin a paliva a obvinění z korupce, kterým čelí tamní vláda. Prezident tento týden odvolal svou účast na zasedání Valného shromáždění OSN ve snaze situaci uklidnit.

Přesto se ale Moiseovi nepodařilo ve středečním projevu k národu násilí v této chudé zemi zastavit.V uplynulých dnech na Haiti při nepokojích podle BBC přišli čtyři lidé o život. Nejnovější protesty patřily k těm nejnásilnějším.

Lidé vyrabovali policejní stanici v chudinské čtvrti hlavního města, z místa podle BBC ukradli kromě nábytku i kovovou střechu.

"Lidé si berou cokoliv, s čím si mohou postavit domy, protože už je unavuje moknout vždy, když prší," uvedl jeden z demonstrantů Steven Edgard v rozhovoru s agenturou AFP.

V bohatších čtvrtích byly vyrabovány obchody a bankomaty a jeden dům se stal terčem žhářského útoku.

Dřívě tento rok Moise odmítl výzvy k rezignaci s tím, že zemi nepřenechá "ozbrojeným gangům a drogovým dealerům".

Autor: ČTK Foto: ČTK , Edris Fortune

Další čtení

ilustrační foto

Bombový útok v nočním klubu v Peru zranil 33 lidí, včetně nezletilých

Zahraničí
7. 3. 2026

Tornádo v americkém státě Michigan za sebou zanechalo tři mrtvé

Zahraničí
7. 3. 2026

Ve válce podle íránského velvyslance při OSN zahynulo na 1332 Íránců

Zahraničí
6. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ