Trump: Pokud Írán znovu zahájí jaderný program, bude to mít tvrdé následky

Zahraničí
9. 5. 2018 18:41
Prezident Donald Trump.
Prezident Donald Trump.

Pokud by Írán znovu zahájil svůj jaderný program, bude to mít velmi tvrdé následky. Ve Washingtonu to ve středu prohlásil americký prezident Donald Trump. "Írán bude jednat, nebo se něco stane," řekl šéf Bílého domu. Podle íránské vlády Teherán už vypracoval plán, který je "úměrný" americkému rozhodnutí od smlouvy odstoupit.

Trump komentoval své úterní rozhodnutí vypovědět jadernou smlouvu, kterou v roce 2015 s Teheránem uzavřelo šest světových mocností včetně Spojených států. Írán se v ní zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.

Prezident USA dal svým úterním rozhodnutím najevo, že Washington od smlouvy odstupuje, protože je podle mínění americké vlády "děsivá a jednostranná". Trump oznámil, že protiíránské sankce USA vstoupí v platnost "velmi brzy".

Teheránská vláda musí podle šéfa Bílého domu o novém ujednání jednat. "Írán bude jednat, nebo se něco stane," řekl prezident, aniž upřesnil povahu zvažovaného kroku.

Íránský vládní mluvčí novinářům řekl, že teheránská vláda vypracovala akční plán, který je úměrný okolnostem amerického rozhodnutí od smlouvy odstoupit. O plánu mluvčí neuvedl žádné podrobnosti. Dodal jen, že vláda vyčlenila rozpočtové rezervy nutné pro různé scénáře vývoje kolem jaderné dohody.

"Žádná země dnes nemůže sestavovat své plány založené na předpokladu, že dosáhne dohody s Amerikou," konstatoval íránský mluvčí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Evan Vucci

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ