Trump: Ukážu dobrou vůli. Přijmu sponzorské dary

Zahraničí
25. 5. 2016 11:23
Donald Trump.
Donald Trump.

Pravděpodobný republikánský kandidát na prezidentský úřad Donald Trump, který si dosud kampaň financoval sám, hodlá prosit bohaté sponzory o podporu výlučně na žádost vedení Republikánské strany. Ve středu Trump v Los Angeles pořádá první večeři pro sponzory, vstupenka stojí v přepočtu 600 tisíc korun.

Anketa:

Pro koho byste hlasovali, kdybyste mohli volit nového prezidenta USA?

"Vedení strany to doopravdy chtělo, chci ukázat dobrou vůli. S dosavadním způsobem financování jsem přitom byl spokojen," komentoval Trump plány na získávání movitých sponzorů. Miliardář je na finanční nezávislost hrdý, náklady na svou kampaň se pyšní bezmála v každém projevu. Dosahují prý částky 43 milionů dolarů (víc než jedné miliardy korun).

"Když si to platím sám, nejsem závislý na dárcích a jejich zájmech ani na lobbistech. Pracuji jen pro lid USA," napsal Trump na Twitteru. Jakmile ale přijme sponzorské dary, které mohou dosahovat stovek tisíc dolarů, svou nezávislostí se už podle analytiků příliš chlubit nemůže. Jeho stoupenci přitom jeho finanční nezávislost velmi oceňovali.

Každý dárce může Trumpa podpořit částkou až 450 tisíc dolarů. Prvních 5400 dolarů přitom bude poukázáno přímo na Trumpovu kampaň, zbytek získá Republikánská strana, která s penězi může naložit podle vlastního uvážení. Její vedení členy strany ujistilo, že peníze investuje do Trumpovy kampaně.

Kampaň k prezidentským volbám je v USA mimořádně nákladná. Trumpova pravděpodobná sokyně Hillary Clintonová hodlá shromáždit celkem miliardu dolarů. Sám Trump dal několikrát najevo, že financovat kampaň prodejem částí svého majetku nehodlá.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , Mark Humphrey

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ