Trumpova strategická doktrína: Rusko a Čína ohrožují moc USA

Zahraničí
18. 12. 2017 14:49
Donald Trump.
Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump v pondělí v rámci své národní bezpečnostní strategie označí Čínu a Rusko za konkurenty ohrožující americkou moc a narušující bezpečnost a prosperitu USA. Napsali to novináři s odkazem na výňatky zveřejněné Bílým domem. Svou bezpečnostní doktrínu Trump přednese ve 20.00 SEČ.

Peking a Moskva podle Trumpova dokumentu "chtějí hospodářství učinit méně svobodným a spravedlivým, chtějí budovat své armády a kontrolovat informace a data s cílem utlačovat své obyvatelstvo a rozšiřovat svůj vliv".

Strategie, jejíž tvorba trvala měsíce, neobsahuje deklaraci předchozího prezidenta Baracka Obamy o tom, že klimatické změny jsou ohrožením americké národní bezpečnosti, uvádí Reuters. "Spojené státy budou dál usilovat o rovnováhu energetické bezpečnosti, hospodářského rozvoje a ochrany životního prostředí," stojí místo toho v dokumentu.

Bezpečnostní strategie je založena na ústředních bodech Trumpova volebního programu, tedy na ochraně vnitřní bezpečnosti a hranic, přezbrojení americké armády, manifestaci síly v zahraničí a prosazování obchodní politiky, která bude pro USA výhodnější.

Čínu a Rusko dokument označuje za "revizionistické státy" a zavazuje vládu k ochraně kritické infrastruktury před útoky hackerů, kteří podle amerických tajných služeb přicházejí právě z těchto států. Soupeření s nimi vyžaduje, aby Washington přehodnotil svou dosavadní politiku, podle níž se tyto země díky kontaktům s USA a zapojením do mezinárodních institucí stanou "pozitivními hráči a důvěryhodnými partnery". Tato koncepce se podle Trumpovy strategie ukázala jako převážně nesprávná.

Doktrína se rovněž zmíní o Severní Koreji a Íránu a o skupinách islamistů, které ohrožují americké zájmy. V pasáži o KLDR se uvádí, že v době, kdy raketový arzenál početně roste, typově se zlepšuje a díky dosahu zvyšuje svou účinnost, "je pro země jako Severní Korea jaderná zbraň nejpravděpodobnějším nástrojem útoku proti Spojeným státům". Pchjongjang rovněž pracuje na vývoji chemických a biologických zbraní, které mohou také cíle dosáhnout v hlavici raket.

Podle agentury AP může nová strategie výrazně změnit vztahy USA s okolním světem. Mezinárodní vztahy definuje jako prostor neustálého soupeření a oslabuje vliv mezinárodních dohod, které určovaly americkou zahraniční politiku v období studené války. Spojené státy podle dokumentu musejí na všech frontách hájit svou svrchovanost, a to jak před nepřáteli, tak i před přáteli.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/DPA/Chris Kleponis

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ