Velvyslanectví USA a Velké Británie v Jemenu byla dnes uzavřena kvůli teroristickým hrozbám regionální odnože organizace al-Kajda proti americkým zájmům v zemi. Jemen se v poslední době stává bezpečnostní hrozbou, proto se na něj nyní zaměřuje pozornost Washingtonu a Londýna. Otevření nové fronty ale vylučují.
Americká ambasáda byla zavřena na celý dnešek, její jemenští zaměstnanci až do odvolání zůstanou doma. Přístup ke své ambasádě omezilo z bezpečnostních důvodů také Španělsko, zatím ji ale ponechalo otevřenou. Podle španělského listu El Mundo ji má uzavřít v pondělí.
Uzavření britské ambasády potvrdilo londýnské ministerstvo zahraničí. Neupřesnilo však, zda Londýn k tomuto kroku vedla nějaká konkrétní hrozba.
ČTĚTE TAKÉ: Obama obvinil al-Kajdu za přípravu Nigerijce k útoku
CNN: USA vytipovávají cíle leteckých úderů v Jemenu
"Nebudeme sebeméně riskovat" životy amerických diplomatů a dalších osob na ambasádě v jemenské metropoli, řekl hlavní poradce Bílého domu pro boj proti terorismu John Brennan. Jak zároveň zdůraznil, Spojené státy navzdory aktuálnímu zaměření na hrozbu jemenské al-Kajdy neotevírají novou frontu globálního boje proti terorismu ani tam "prozatím" nevysílají žádné jednotky.
"Nemyslím, že tam otevřeme druhou frontu," řekl Brennan. Dodal, že USA chtějí v boji proti al-Kajdě v Jemenu spolupracovat s tamní vládou, která je podle něj "nakloněna přijetí naší pomoci. Dodáváme jim vše, oč žádají. Udělali skutečný pokrok," prohlásil.
V zemi podle Brennanova odhadu přebývá několik stovek bojovníků al-Kajdy. Dále také řekl, že američtí činitelé budou dál přezkoumávat případy Jemenců, kteří jsou zadržováni na základě u Guantánama na Kubě a měli by být posláni do své země. Zdůraznil, že nebude přijato žádné rozhodnutí, které by Američany mohlo ohrozit.
Na to, aby repatriaci Jemenců z Guantánama zastavili, naléhali v poslední době s poukazem na rozmach teroristické aktivity v Jemenu členové Kongresu. Na základně je asi 90 Jemenců, z nichž polovinu by měli poslat zpět domů.
V Jemenu se al-Kajda připravuje na Západ
Zvýšený zájem Londýna a Washingtonu o Jemen souvisí s nedávným nezdařeným pokusem nigerijského atentátníka vyhodit do povětří americké letadlo letící z Amsterodamu do Detroitu. Při výslechu se terorista americkým vyšetřovatelům přiznal, že prodělal výcvik u al-Kajdy v Jemenu.
Podle jemenského ministra zahraničí abú Bakra Abdalláha Kirbího je v Jemenu 300 členů al-Kajdy a někteří z nich připravují atentáty na západní cíle. Kirbí proto požádal o zahraniční pomoc v boji proti terorismu. Ministr nicméně popřel informaci televize CNN, že jeho vláda koordinuje údery proti al-Kajdě se Spojenými státy.
PSALI JSME: Útok na letadlo byla odplata, oznámila al-Kajda
Terorista chtěl odpálit letadlo mířící do USA
Bomba teroristy z Nigérie by zničila i větší letadlo
O situaci v Jemenu jednal v sobotu s vrchním velitelem amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii Davidem Petraeusem jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih. Tomu generál údajně předal dopis od amerického prezidenta Baracka Obamy. Podle Petraeuse je Washington připraven zdvojnásobit bezpečnostní pomoc Jemenu, která nyní činí 70 milionů dolarů (1,3 miliardy korun).
Vypořádat se s teroristickou hrozbou má být také úkolem policejní protiteroristické jednotky v Jemenu, na jejímž vytvoření se dohodli britský premiér Gordon Brown a americký prezident Barack Obama.
Brown kromě toho navrhuje, aby se 28. ledna konala mezinárodní konference na téma radikalizace Jemenu, této nejchudší arabské země. Boje tamních šíitských kmenů na severu a separatistické tendence na jihu zvyšují chaos v Jemenu a činí z něj útočiště islámských extremistů.
Foto: ČTK/AP, Profimedia, Wikimedia Commons