Reakce na teror
USA chtějí lepší ochranu před radikály, zpřísňují bezvízový styk
01.12.2015 08:20
Americké úřady chystají sérii opatření pro podrobnější kontroly cizinců přijíždějících do země v rámci bezvízového programu. Oznámil to Bílý dům, podle něhož půjde o podrobnější evidenci biometrických údajů nebo zjišťování informací o cestách do rizikových oblastí. Úpravy bezvízového programu, který využívá 38 většinou evropských zemí včetně Česka, jsou reakcí na nedávné pařížské teroristické útoky.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti začne podle Bílého domu neprodleně shromažďovat informace o předchozích cestách cizinců, kteří míří do USA, do "zemí představujících bezpečné útočiště teroristů". Problém dostat se do Spojených států bez víza mohou nově mít lidé, kteří v nedávné minulosti pobývali například v Sýrii, Iráku či Afghánistánu.
Úřad dostal rovněž od Bílého domu za úkol zajistit, aby všechny pasy umožňující bezvízový pobyt v USA obsahovaly podrobné biometrické údaje včetně otisků prstů. Ministerstvo hodlá požádat Kongres o schválení nových pravomocí v rámci bezvízového programu, které by mimo jiné zvýšily pokuty pro aerolinky, které dostatečně neověří pravdivost údajů v biometrických pasech.
Kongres by měl ještě před Vánoci hlasovat o návrhu zákona obsahujícího změny v bezvízovém programu. Šéf republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy dnes novinářům řekl, že zákonodárci hodlají docílit mimo jiné toho, aby cesty bez víz bylo možné vykonat pouze s pasem vybaveným čipem.
O změnách v bezvízovém styku začali američtí politici mluvit ve stejné chvíli, kdy Sněmovna reprezentantů v reakci na pařížské útoky schválila předminulý týden zpříšnění kontrol přijímaných syrských uprchlíků. Značná část politiků obou stran však zastává názor, že větší nebezpečí teroristického útoku na území Spojených států představuje nedokonale kontrolovaný bezvízový program než uprchlíci, jejichž bezpečnostní prověřování již v současnosti trvá až dva roky.
Nová opatření mají zajistit, aby se na americké území nedostal žádný občan především západoevropských států jako Francie či Belgie, kde radikálové z organizace Islámský stát rekrutují své členy a pak je posílají zpět na Západ.
Některé státy USA zároveň trvají na tom, aby na jejich území nebyli umisťováni noví uprchlíci přijímaní federálními úřady ze Sýrie. Texas dnes podle agentury AP pohrozil právní odvetou neziskové agentuře zajišťující přesidlování uprchlíků, pokud nebude respektovat dřívější rozhodnutí guvernéra Grega Abbotta a umístí některé z uprchlíků na jeho území.
Ten byl před dvěma týdny mezi více než dvěma desítkami převážně republikánských guvernérů, kteří z obav o bezpečnost odmítli další uprchlíky ze Sýrie. Těch je nyní na území USA okolo 2500 a podle plánu prezidenta Baracka Obamy jich příští rok přibude dalších 10 tisíc.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.