K útoku na americkou posádku v Bagdádu před dvěma dny byla použita raketa ráže 240 milimetrů pocházející z Íránu. Řekl to dnes americký generál Kevin Bergner, podle něhož byla raketa vypálena z hustě obydlené bagdádské čtvrti ar-Rašíd.
Ve čtvrti zřejmě stále působí šíitské milice radikálního duchovního Muktady as-Sadra, ačkoli americká armáda od února soustřeďuje své posily v Bagdádu právě kvůli tomu, aby z metropole ozbrojence vytlačila, a nejen šíitské.
Při útoku na základnu Camp Victory přišel o život jeden člověk a asi deset osob bylo zraněno. Bergner prohlásil, že útočníci s jistotou použili munici pocházející z íránských zdrojů.
Muktadá as-Sadr přitom 29. srpna bojovníkům Mahdího armády, Džajš al-Mahdí, nakázal šestiměsíční příměří, které je stále dodržováno, a to nejen v Bagdádu.
Američané opakovaně obviňují Írán, že nejenom vyzbrojuje irácké šíity, ale poskytuje jim také vojenský výcvik. V lednu na severu Iráku američtí vojáci zatkli skupinu Íránců, které považují za dodavatele zbraní. Teherán obvinění popírá a tvrdí, že stabilita v Iráku je také jeho zájmem.
Washington řadí šíitský Írán k ose zla, tedy k zemím, které podporují terorismus. Tvrdí, že by Írán využil předčasného stažení koalice z Iráku k tomu, aby posílil svůj vliv mezi iráckými šíity.
Velitel amerických jednotek v Iráku David Petraeus v kongresovém slyšení tento týden řekl, že USA už s Íránem bojují ve válce, v níž je Írán zastoupen iráckými šíity. Velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker v tomtéž slyšení zase přiznal, že jeho diplomatické pokusy přimět Írán k dialogu nikam nevedly.
Očekává se, že se o potenciální hrozbě Íránu zmíní v dnešním vystoupení také prezident George Bush, který má na základě Petraeusova a Crockerova zjištění seznámit veřejnost s novými plány pro Irák.
Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve středu prohlásila, že Írán je "velmi problematický soused" Iráku. Připomenula slova íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který řekl, že stáhnou-li se Američané z Iráku, jsou Íránci připraveni zaplnit vzniklé vakuum.
V reakci na Petraeusovu a Crockerovu zprávu ale Ahmadínežád ve středu řekl, že Írán "nemá zapotřebí vměšovat se do iráckých záležitostí, protože irácká vláda i národ jsou jeho blízkými přáteli". Americké výpady proti Teheránu považuje za taktiku, jíž chtějí USA zastřít svůj neúspěch v Iráku.
Ahmadínežád na rozdíl od mnoha analytiků tvrdí, že kdyby USA stáhly armádu z Iráku rychle, přispěly by ke stabilizaci celé oblasti. "Začaly by se tady vyvíjet přátelštější vztahy a Írán, Irák a Saúdská Arábie by vyplnily mocenské vakuum. Jsme přirození spojenci, jsme připraveni zajistit bezpečnost," řekl Ahmadínežád. Lákal ostatní státy Perského zálivu k vytvoření regionální bezpečnostní aliance.
Na fotografiích: (1) Archivní snímek íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, (2) David Petraeus a Ryan Crocker během vystoupení před americkým senátem, 11. září.
Foto: AP