USA jednají o možném přesunu své ambasády v Izraeli

Zahraničí
22. 1. 2017 20:36
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.

Bílý dům je teprve v časné fázi jednání o realizaci záměru prezidenta Donalda Trumpa přestěhovat velvyslanectví USA v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. K akci, která by zaručeně vyvolala hněv v arabském světě, se vyjádřil mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

"Nacházíme se ve velmi raném stadiu diskusí o této věci," citovala ze Spicerova prohlášení agentura Reuters. Žádné oznámení o přesunu americké ambasády v Izraeli se podle mluvčího bezprostředně neočekává. Spicerovo prohlášení přišlo krátce před ohlášeným večerním telefonickým rozhovorem mezi Trumpem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Trump už před nástupem do úřadu avizoval, že chce ambasádu přestěhovat. Palestinská strana ho v dopise ze začátku ledna vyzvala, aby velvyslanectví nepřesouval. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v dopise Trumpovi poukázal na "rizika" takového kroku, který by podle něj měl katastrofální dopad na mírový proces, na řešení konfliktu v podobě ustavení dvou států a na stabilitu a bezpečnost celého regionu.

Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Naprostá většina států včetně České republiky i USA má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma.

Izrael obsadil východní Jeruzalém, který byl pod správou Jordánska, v roce 1967 a později město sjednotil a prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Odporuje to původním plánům, podle nichž měl být Jeruzalém pod mezinárodní správou.

Palestinci počítají s východním Jeruzalémem jako s hlavním městem svého budoucího státu. Jeruzalémská radnice přitom schválila stavební povolení pro více než 560 bytů pro Židy v této části města.

Jakékoliv rozhodnutí skoncovat s dosavadním stavem by bezpochyby vyvolalo protesty amerických spojenců na Blízkém východě jako Saúdské Arábie, Jordánska a Egypta. Washington spoléhá na pomoc těchto zemí v boji proti radikální organizaci Islámský stát, který nový americký prezident označil za svou prioritu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Olivier Douliery

Další čtení

Shabana Mahmoodová

Čistá migrace do Británie loni klesla téměř o polovinu na 171 000 lidí

Zahraničí
23. 5. 2026
ilustrační foto, Los Angeles

Na východě Los Angeles praskl ropovod, dle hasičů unikly desetitisíce litrů ropy

Zahraničí
22. 5. 2026
Kenton Cool

Na Everestu zemřeli dva Indové, Brit Cool zdolal vrchol po dvacáté

Zahraničí
22. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ