USA: Neobviňujte nás z tureckého puče! Ničíte tak vztahy

Zahraničí
18. 7. 2016 18:00
Turecko po potlačení puče.
Turecko po potlačení puče.

Tvrzení médií či veřejných osobností, že Spojené státy podporovaly pokus o vojenský převrat v Turecku, jsou "naprosto nepravdivá". Ve svém prohlášení to uvedl americký velvyslanec v Turecku John Bass. Podobné spekulace podle něj poškozují vzájemné přátelství dvou členských států NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan i další turečtí představitelé označili za strůjce převratu duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhodobě v exilu v USA. Gülen jakákoli obvinění popřel a naznačil, že převrat v Turecku mohl být zinscenovaný. Turecký ministr práce Süleyman Soylu šel ale ještě dál než Erdogan a prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy.

Turecko po potlačení puče.Americký velvyslanec ve svém prohlášení na internetové stránce ambasády uvedl, že Spojené státy jsou ochotné poskytnout Turecku pomoc při vyšetřování převratu. Jakoukoli žádost o vydání Gülena zváží, jestliže bude obsahovat potřebné právní náležitosti.

Turecký prezident spolupracuje s Washingtonem v boji proti Islámskému státu, vzájemné vztahy ale nejsou bezproblémové. Američtí činitelé se kriticky vyjadřují k rostoucí autoritářské vládě tureckého prezidenta, k turecké podpoře islamistických opozičních skupin bojujících proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada i k pomalému pokroku při uzavírání turecké hranice se Sýrií zahraničním bojovníkům.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Lefteris Pitarakis, Emrah Gurel

Další čtení

Soud: Německá kontrarozvědka BfV nesmí AfD vést jako prokazatelně extremistickou

Zahraničí
26. 2. 2026

Přehled osobností s vazbami na Jeffreyho Epsteina

Zahraničí
26. 2. 2026
Grónsko - ilustrační foto

Grónsko zpřísní zákon. Chtějí ho skoupit Američané i Číňané. Už to nepůjde

Zahraničí
Aktualizováno: 26. 2. 2026 15:33

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ